Прави се теренен мониторинг на лалугерите в България
До момента експертите, работещи в Североизточна България, посетиха 22 работни площадки, които са разположени в Северното Черноморско крайбрежие и Дунавската равнина
До момента експертите, работещи в Североизточна България, посетиха 22 работни площадки, които са разположени в Северното Черноморско крайбрежие и Дунавската равнина. Част от старите колонии на вида са потвърдени. Най-често са отчитани дупките, а самите животни по-рядко.
Установена е поне една нова колония на лалугери, посочват екипите. Констатирани са различни заплахи, като замърсяване с битови и строителни отпадъци, разораване на пригодни местообитания. Работата в двата района на България продължава до края на май, съобщиха от сдружението.
Лалугерът е дребен наземен бозайник от семейство „Катерици“. Живее на колонии, където прави сложна система от дупки и тунели, в които се укрива от хищници, ражда малки и презимува в хибернация.
Той е ендемичен вид за Централна и Югоизточна Европа и в момента популацията му е фрагментирана и сериозно намалява в целия му ареал. Лалугерът е важна част от екосистемите, тъй като е в основата на хранителната верига и от наличието му зависят други популации на редки и застрашени видове като ловен сокол, царски орел, степен пор, пъстър пор, скален орел и др.
Лалугерът е застрашен от изчезване вид. Основната заплаха е разрушаването на неговите местообитания. Затова е обявен за строго защитен вид съгласно международно, европейско и национално законодателство.
Последвайте ни