Правна комисия прие на заседание днес предложението на НФСБ за удължаване на срока за ТЕЛК на лицата, започнали процедурата.

Прието бе срокът за всички лица, започнали процедурата по ТЕЛК да бъде удължен края на извънредното положение, плюс още два месеца.

В същото време Правна комисия отхвърли предложението на НФСБ за замяна на скъпи лекарства с евтини, доказали ефективността си генерици (лекарства, за които са отпаднали сроковете за лиценз и патенти, но които са доказали с годините своето действие, като аспирин, аналгин-хинин, депосулфамид и др.). Мярка, за която НФСБ е категорична, че  ще бъде в реална финансова помощ за по-бедните, особено за пенсионерите в днешната тежка ситуация и в същото време – сериозен удар срещу лекарствената мафия.

За съжаление, Комисията не подкрепи нашето предложение, като в разрез с решението за извънредно положение, без съгласие на Комисията, на заседанията бяха поканени две клакьорски организации, заемащи крайна позиция против генериците – Българския лекарски съюз и т.н. Българска генерична фармацевтична асоциация, съставена от фармацевтичните акули в бранша – „Софарма”,  „Актавис” и др. С тяхно съдействие решението беше отхвърлено.

По още едно предложение на НФСБ политиците показаха пълно неразбиране – а именно държавата да поеме 60 % от осигурителния доход на останалите без работа работници и служители,  без да се плащат осигуровки от работодателя. И без да се товари работодателя с каквито и да било допълнителни плащания.

Така, на дело държавата би помогнала на запазването на работни места, защото и без друго най-тежките икономически последици от епидемията се поемат от малкия и среден бизнес, който е принуден не само съкрати производството си, но и в цели браншове да спре изцяло дейността си.

Да не говорим за останалите негативни последици като невъзможност за изплащане на вноски по кредити, обезщетения за съкратени работници, разходи по замразяване на обекти и липса на пазари.

 „Мярката продължава за казва: Който НЕ работи, трябва да живее по-добре от работещия! И за това трябва да плати работещият! Няма как да проработи такава мярка!”, коментира Васил Велев, Асоциация на индустриалния капитал в България. По думите му опашките от безработни пред Бюрата по труда ще продължат да растат.

„Трябва най-накрая да се вслушат в гласа на тези, чийто членове дават работа на 82 % от наетите в България – четирите национални работодателски организации. Не може да очакваш от спряно предприятие, без никакви приходи, да доплаща 40% до 100% от заплатата на неработещи работници!”, заяви Васил Велев.

„Мярката, предложена от Йордан Цонев – ДПС, на Правна комисия днес, обслужва единствено заблудата, че държавата помага на бизнеса във време на криза. Фирмите няма да се възползват от тази мярка, защото това би увеличило техните дългове и разходи. Близките дни и статистиката ще докажат това”, категоричен бе и лидерът на НФСБ Валери Симеонов.