Оркиносът е почти митологизиран в наши дни.

Тази гигантска риба обаче наистина е съществувала в нашето море.

Изключително бърз и силен, преследващ плячката си до пълно изтощение. Легендарна риба, за която се разказват още по легендарни истории – за обърнати и строшени лодки, разкъсани мрежи и атрактивни скокове във водата… Обвита в митове и свързана с богатия есенен риболов. 

За последните 100 години, по нашите брегове са уловени не повече от десет оркиноса. А от петдесетте години на миналия век, вече дори не се и среща…, пише zamoreto.com.

"Покрай паламуда ми стана интересно имало ли е в Поморие регистрирани случаи на улов на Оркинос?, пише Деян Танев в Доколкото ми е известно тази огромна риба изчезва от нашето море към 60-те години.

За тези, които не знаят това е риба от семейството на риба тон, като най-голямата улавяна в България е около 400 кг. (данните са от една статия, възможно е да не са точни!) Старите рибари могат да разкажат по нещо интересно в коментарите.

На последната снимка пък може да видите Есетра (или Моруна, не съм сигурен за подвида) уловена също в България. Според описанието, което намерих е около 300 кг. А най-голямата риба от род есетрови улавяна в нашата акватория е над 600 кг, през 50-те години!

Друг случай пък прочетох от очевидци от Несебър. През 80-те на пристанището била разтоварена моруна с тегло 620 кг! С кран била качена на камион Ифа и отведена в посока Бургас.

Видът на рибата се доближава най-много до Thunnus obesus – Bigeye tuna, но единствено размерът на очите не съвпадат – на уловения екземпляр са по-малки. Има предположения, че точно този вид е изчезнал… Със сигурност може да се твърди, че рибата е от семейство Scombridae в което влизат всички видове тунци, както и скумрията, паламуда.