Двете години, през които трябваше да договаряме пакета „Мобилност“, бяха проспани. Това каза зам.-председателят на Национално сдружение на българските превозвачи Красимир Лалов за агенция „Фокус“.

На въпрос дали правителството реагира адекватно на проблемите на българските превозвачи, Лалов посочи, че не вижда никаква адекватна реакция. „Явно някои хора не осъзнават какво означава транспортът за тази държава. И онези 17 млрд. лв., които той вкарва в Брутния вътрешен продукт на държавата. Така че явно нещата са опрели до кокал и през тези две години, в които ние трябваше да договаряме пакета „Мобилност“, са били проспани. Защото много държави успяха да договорят условия, които да ги удовлетворяват. А всичко в момента се прави от тези силни икономически държави, защото на тях им трябва работна ръка, а не заради условията, при които работят нашите работници“, заяви Лалов и посочи, че нашите работници работят при най-добрите условия при цяла Европа и с най-добрите камиони.

„Така че всичко това е поставено извън фокус и се акцентира върху неща, които не са верни – че всичко се прави заради условията на труд и заради това нашите работници да се чувстват нормално, а те досега не са се чувствали ненормално. Изобщо, всичко е изкривено и вместо нашето правителство да удари по масата, в момента ние не виждаме нещо, което да може да принуди силните в икономическо отношение страни да преразгледат своята позиция. Защото не е тайна, че например на Германия й трябват още 65 хиляди шофьори, тъй като само там през тази година се пенсионират толкова и те няма откъде да ги вземат. Да не говорим и за Франция, Белгия и Холандия. Така че нещата опират до друго и всеки човек, който пътува из чужбина – например аз бях преди два дни в Германия, може да каже пред магазините им колко свободни позиции за работа има и колко работници търсят. Германия в момента се нуждае от още 1 милион души работна ръка, която ще бъде изпомпана от нас. И при нас какво ще остане, кой ще плаща данъци? Въобще, проблемът е много по-голям, отколкото някой се опитва да го представи. И е крайно време да се удари по масата и да се каже: „Стига!“. Защото ние всички сме в един Европейски съюз, а не сме донори на някои европейски държави“, заяви Лалов.