Забавянето на ваксинацията ще се отрази негативно на икономиката. Това заяви в интервю за БГНЕС икономистът проф. Георги Чобанов.

"Ваксинацията е единственият възможен изход засега. И затова трябва да се направи всичко възможно, за да може темповете да се увеличат. Това рефлектира веднага върху възстановяването на икономиката. Вие вече виждате, че се говори за зелени сертификати, това ще даде възможност на хората да излязат от това положение, в което се намират", каза проф. Чобанов.

Ученият очаква в най-скоро време да се ваксинира. "Правя го с пълното съзнание, че го правя за обществото, не само за себе си. Възхищавам се от научните работници, които създадоха тези ваксини, трябва да се преклоним пред тези хора, защото те направиха невероятното", каза той.

Според него рискът при имунизациите е доста минимизиран, на стотици или хиляди може да има един случай.

"Не е ясно, ако някой си отиде, до каква степен се дължи на ваксината или нещо друго. Хора си отиват съвсем неочаквано и без ваксина. В този смисъл считам, че може да бъде поет този риск. Рискът от болестта е много по-голям, отколкото от ваксината. Да се разболееш от коронавирус е кошмар. Всички знаем за резултатите. Но всеки има право да решава, всеки има право да не се имунизира. Ваксинацията е едно велико постижение на науката и медицината. Като човек на науката се прекланям пред постиженията й", подчерта проф. Чобанов.

Икономистът призовава властите да се погрижат за по-бързото внедряване у нас на постиженията на четвъртата индустриална революция – дигитализация, изкуствен интелект и роботизация.

"Въвеждането им ще спомогне за решаването на много от проблемите, на които сме свидетели днес. Много актуални са сайбър и киберсистемите, има цели заводи, които работят без нито един работник, всичко е автоматизирано от начало до край. Има само персонал, който обслужва цялата тази система. Изкуственият интелект може да намери решения, включително и на здравните въпроси. Електронизацията и автоматизацията може да постави дори пандемията под контрол", каза проф. Чобанов и даде за пример Китай.

"Китайците въведоха за първи път баркодовете, по които следяха и отделни хора. Те направиха това не, за да нарушат личната свобода, а за да ти се притекат на помощ, когато се разболееш. Следяха се редица здравословни параметри, като например вдигането на температура, за да може да се реагира веднага и човекът да не изпада в тежки състояние. Това е възможно само въз основа на изкуствения интелект, на тази невероятна електронизация, която прави невъзможното възможно", посочи икономистът.

Едно от най-важните неща, с което трябва да се заеме следващото управление е по-бързото въвеждане на електронното правителство.

"Преди 2-3 години за малко да бъде въведено електронното правителство и изведнъж настъпи тишина по този въпрос – омерта, никой не говори. Явно, политиците се усетиха, че не е много разумно да оставиш на някакъв робот или безпристрастна система да раздава парите. По-хубаво е за тях да се погрижи назначен от теб човек", отбеляза проф. Чобанов.

"По студията политическите партии говорят как ще се справят с корупцията. Ще повярвам на властта, че наистина иска да се справи с корупцията, когато въведе електронното правителство. Мечтая, макар че това са все мечти, едва ли това ще се случи...", завърши икономистът.