Ядрени изпитания като това в Северна Корея не могат да причинят природен катаклизъм, защото не се извършват на голяма дълбочина. Това коментира сеизмологът проф. Емил Ботев по повод извършения от Пхенян тест на водородна бомба, след който бе регистриран трус с еквивалент 6.3 по скалата на Рихтер, пише агенция "Фокус".
Проф. Ботев подчерта, че няма потенциална опасност за населението, защото подобен взрив не би могъл да предизвика активност в сеизмичните зони в района. „Този ядрен взрив по принцип се определя като земетресение с определена сила и неговата сила е 6.3 по скалата на Рихтер. И действително, ако би било земетресение, ще бъде от категорията на силните земетресения, но не на катастрофалните. Говорили сме много пъти, че катастрофалните земетресения са с магнитуд 7, разрушителните са с 8, а вече релефопроменящите, които стават в Япония, недалеч от Корея и във Филипините и Индонезия са с магнитуд 9 и по-голям. Така, че няма никаква опасност за живота на хората при такова земетресение с магнитуд от 6.3“, каза още сеизмологът.

Проф. Емил Ботев добави, че силно земетресение би могло да се предизвика от ядрен взрив, но само когато става дума за сеизмично активна зона.