Климатологът проф. Георги Рачев сподели в ефира на bTV интересна история как се е захласнал по науката още от малък заради рисунките в атласа.

"Като бях малък имаше само две големи книги в библиотеката на майка му, които били шарени. От цветния атлас почти всичко разбрах - само геоложката карта не разбрах. Втората книга бе вътрешни болести на майка ми, но тя не ме впечатли", разкри той.

"Като бях студент, играехме една игра - ако те пуснат някога да излезеш навън България само за един път, къде ще отидеш. Когато бях млад асистент, не можех да ида до Солун, Белград. Дори до Драгоман не можех да ида. Можете ли да си представите колко сме били ограничени", споделя проф. Рачев.

Климатологът, който е автор на своя книга, добави, че искрено завижда на хората, които успяват да пишат леко и са талантливи. 

На въпрос какво го учудва във времето, той отвърна: "Съвсем нормално е да ме изненада дори някой дъжд. Светът е страшно разнообразен. Трябва да се пътува".

"Хвърля ме в ужас, когато разбера от някой от моите студенти, че няма паспорт... Та те трябва да обиколят света. Това е огромно постижение на човечеството - нискотарифните авиокомпании. Те дадоха възможност на милиарди хора да пътуват", каза още проф. Рачев.