Това лято е напът да детронира най-топлото лято в метеорологичната и климатична история на България - лятото на 2012 година. Това каза климатологът и географ проф. Георги Рачев, цитиран от "Фокус".

"Отиде си юни месец, който бе най-топлият юни месец откакто въобще се водят метеорологични наблюдения в България. Той беше най-топлият и в света. А юли месец си отива не топъл, той си отива грандиозно топъл! Той е по-топъл от най-новата норма!

Той си отива с цели 3,5 градуса по-топъл, а по отношение на старата норма, това са 5 градуса. В климатологията това е убийствена разлика", отбеляза проф. Рачев.

И допълни: "Тук не става дума за 0,5 или 1 градус, тук става дума за 5 градуса превишение на нормата. Най-страшното в този случай е, не искам да всявам паника, но хората трябва да знаят прогнозата - нямаме писмен аналог назад във времето, та дори по времето на Клеопатра.

Какво точно се случва, когато става толкова бързо - разковничето е затоплянето и то не само на Балканите, не само на Европа, а и на целия свят. 2024 година твърдо върви като най-топлата година откакто се водят метеорологични наблюдения по света.

Това не е за подценяване. Ние не знаем как точно трябва да реагираме, а се опитваме да налучкваме. В края на краищата това налучкване е свързано с изразходването на страшно много пари - много дълбока и тежка тема - това са парите, които, уж, отиват за климат и за справяне с климатичните промени", коментира проф. Рачев.

"Не трябва да се справяме, трябва да се адаптираме", призова известният български климатолог.