Проф. Николай Витанов даде кратка информация за пандемията за 15 ноември. Ето какво написа математикът в профила си във социалната мрежа Фейсбук:

Кратка информация за пандемията за 15 ноември 2022 г.

Днес е денят на големия юрдешки рев. Днес е денят, когато юрдешката злоба и завист ще избият като гейзер от Йелоустон. Защо? Много отдавно съм ви писал, че още в самото начало – на 19 март 2020, на мен ми беше забранено да публикувам каквото и да е по пандемията, освен сводки, които са предварително съгласувани. Правителството на Бойко Борисов си замина, но забраната никой не ми я свали и аз я спазвах. Да знаете и днес я спазвам. Тази сводка, която четете е приготвена специално за ваша информация. Както се сещате, тя не отразява целия обем прогнози и изчисления които извършвам. Те ще бъдат публикувани след години, когато пандемията си замине и мине достатъчно време.

Как реагираха различните слоеве на тази забрана за публикация. Юрдеците крякаха. Крякаха, че математиката нямала нищо общо с моделиране на пандемията. Ей сега ще видите няма ли. Имаше още две категории хора, които наричат себе си математици. Едните – по млади, ревяха и реват срещу мен, че видите ли съм бил позор за математиците. Никой от тях обаче не предложи алтернатива. Само рев. Юрдек-математичета. Другите, по-опитни, знаеха за забраната, знаеха, че хората от 100 години правят математическо моделиране на пандемията, виждаха точните прогнози и въпреки това не признаваха това, което правя. Завистта силно ги гризеше – как може Витанов така, а аз – онака. Днес дойде денят на Страшния съд за всички тези. Публикувана е огромна статия от най-висш клас – ревю

https://www.mdpi.com/1099-4300/24/11/1653

Първо погледнете калко са авторите, защото обикновено се реве, че видите ли авторът имал световно известни съавтори, заради които е публикувано ревюто. Да, всички автори на тази статия са в топ 2% на най-добрите учени от класацията на Станфордския университет. Но колко са авторите? Един, нали така. А името да ви е познато? А я сега идете на секция номер 7 на статията. Какво има там? Айде, бе! Хвръкнаха главите на юрдеците, които ревяха, че математиката нямала нищо общо с моделиране на пандемии.

Преминаваме към юрдек-математичетата. Юрдек-математичета мои, виждате ли това ревю? Над 50 страници ситен текст ревю върху собствения ми метод за получаване на точни решения на нелинейни диференциални уравнения с доказани връзки с други два класически метода – за вас – секция 6, ако можете да разберете, какво пише там. Хайде сега да резна и вашите главици. Ще надавам ухо какво ревете само когато ми покажете ей такова ревю, където като единствен автор описвате собствената си методология, която е от класа на топ методологиите в същата област и където ви се признават собствена специална функция, собствени системи от полиноми и където давата приложения на вашата методология за моделиране на процеси от изключителна важност за обществото. Марш на работата.

Останаха тези, които знаеха, но отричаха. Е, какво до ви пиша на вас. Отново старата история – Витанов бе признат в чужбина, докато вие отричахте. Писал съм го, ще ви го напиша пак. Наредих ви богата репутационна трапеза, колеги отричащи математици, днес всички ви уважават. Отричахте, говорихте зад гърба ми, правихте мръсотии. Мислите, че не знам ли? О, знам, знам. Ето ви отговора. Нали виждате какво ми се признава с публикуването на това ревю. Е, отричайте колкото си щете.

И тъй, юрдечета мои, ревете сега на воля. Да видя гейзера на вашата злоба и завист. Че вие друго не можете. Очаквам хубав гейзер, нали така – не бива да ме разочаровате. Ревете, не се притеснявайте. Един ден, историята ще постави всичко по местата си.

Така, да спра дотук.

За другите читатели да кажа. Това, което ще прочетете в тая статия за пандемията е малка част, ама много малка част от използваната методология. То е колкото човек да се ориентира как ще върви епидемичната вълна. Предстоят още много публикации напред в годините, използват се още много методологии, допълнителни към тази, за която ще прочетете. За тази статия, благодаря на рецензентите, които имаха конструктивни предложения какво да се оправи и добави. На един от тях има благодарност вътре в статията, като четете, може и да я намерите, къде е.

Сега, стандартната сводка за пандемията, чиято цел е да ви държи информирани какво става и какво ще има да става. Както виждате, спазвам забраната, наложена ми преди почти 3 години и публикувам само това, което може да се публикува. Отсега да знаете обаче – мемоарите ми ще са многотомни и много интересни. Но това – след години.

За който още не е разбрал – анализът за войната е в отделен пост.

Както винаги: който смята, че тази информация, която давам, не е полезна или е фалшива, да не я чете. Игнорирайте я, тя не е за вас. Тя е за тези, които смятат, че е полезна.

Сега по същество.

Планът „Полегата вълна“ си действа. Социалната система е в режима, предвиждан от този план.

Караме по технологията за оценка и прогнози, както всеки ден.

Това са числата. Ако ви е еднообразно, не го четете.

Както бе прогнозирано, битката между Ковида и други вируси доведе до забавяне на разпространението на К-19. Прогнозирано ви е, че това няма да позволи на ковид-вълната да се вдигне толкова високо, че да създаде съществени проблеми за здравната система до коледните празници. Здравната система се очаква да се справи. Гледайте, дали ще се сбъдне тази прогноза.

Намираме се в сценарий Празни болници, ден 120. Очакван срок на стабилност на сценария поне 138 дни. Което означава, че и през ноември се очаква болниците да не се напълнят. Гледайте, дали ще стане така.

14-дневната заболеваемост днес е 72.66 на 100 000. Спадна. Грипът забавя ковида. Но не го отвя. Така, че тази зима ще си съсъществуват и двата вируса.

Припомням сценария Празни болници – стабилен при под 500 в интензивни отделения и под 5000 в неинтензивни отделения.

Проверка на ситуацията с пандемията днес

1. Общата обстановка - Модифицирания Омикрон не успява да запали дифузното разпространение И така вече 228 дни след края на извънредната епидемична обстановка. Очаква се да няма дифузно разпространение 250 дни. Тоест, не се очакват особени проблеми за коледните празници.

Така, караме нататък.

3. Базовото репродуктивно число - днес е 0.78. Под 1.00 е. Заразата се свива, Ковидът не се дава и грипът не е достатъчно силен, за да го тръшне бързо.

3. Проверката за суперпожар - няма суперпожар. За да има, трябва да има дифузно разпространение. Грипът обаче натиска надолу дифузното разпространение на ковида.

Да видим няколко контролни чисълца за днес от индекса на дифузното разпространение

За страната - 0.13

София-град - 0.15

Пловдив - 0.11

Бургас - 0.11

Варна - 0.10

По южните граници

Благоевград - 0.10

Кърджали – 0.05

Смолян - 0.12

Хасково - 0.16

Ямбол – 0.16

Знаем си:

1. Критична стойност за запалване на дифузно

разпространение - 1.00

2. Над 1.00 - дифузно разпространение

3. Под 1.00 - дифузното разпространение спира или съвсем го няма.

Днес, както се очакваше – няма проблеми. Имаме задържане на ниски стойности на индекситe по области. Битката между ковида и грипа: индексите на дифузното разпространение поспаднаха, но не отидоха към нула. Грипът тази година се представя по добре в сравнение с предишните две, когато беше отвят от Ковида. Очаква се съсъществуване на двата вируса, което е добре – сценарият Празни болници ще си остане стабилен и през ноември, не се очаква да имаме проблеми с коледните празници.

За страната, индексът е 7. 5 пъти под критичната стойност. Дифузното разпространение го няма, клъстерното още е на ниско ниво. Развитието е съгласно плана „Полегата вълна“.

Планът за блокиране на разпространението на модифицирания Омикрон чрез спиране на дифузното разпространение работи повече време, отколкото бе предвидено. Вече 228 дни. Прогноза – дифузно разпространение няма да има 250 дни. Гледаме дали ще се реализира.

За сведение - индексите в още няколко области

Ловеч - 0.14

Монтана - 0.06

Пазарджик - 0.09

Перник - 0.17

Плевен - 0.14

Карам по азбучен ред, по 5 области всеки ден.

Както виждате, засега проблеми няма. Ситуацията е под контрол. Не пускаме дифузното разпространение да се разпали. Във вътрешността на страната обстановката е спокойна. А ноември си върви-и-и-и.

Караме нататък.

3. Проверка за препълненост на болниците. ТОВА Е ВАЖНО. Има ли препълнени болници? Няма. Нещата са под контрол. Заетостта на леглата е десетки пъти под максималния капацитет.

Очакванията са да се пречупи тренда на увеличаване на заетостта. Но заетостта е толкова ниска, че не се очакват проблеми не само за тази седмица, но и до средата на месеца, че и до края на месеца.

Хайде и тук малко числа

Текуща заетост интензивни легла : 63

Заетост за дестабилизация на „Празни болници“ : 500

Под 13% - заетостта е много ниска

Текуща заетост неинтензивни легла : 534

Заетост за дестабилизация на „Празни болници“ : 5000

Под 11%. Доста е ниско

Прогнозата за я знаете. Сценарият Празни болници ще е стабилен и през ноември. Грипът ще направи каквото може да забави разпространението на Ковида. Очаква се да минем през есенно – зимната вълна без големи проблеми до коледните празници.

4. Проверка на смъртността. Сведена е сведена до едноцифрено число на ден. Смъртността през внтората половина на ноември ще е ниска, но се очаква да се появят дни с двуцифрено число починали. Внимавайте все пак и се пазете. Къси клечки ще има. Пиша си го аз това, ама кой ли го слуша. Пазете се, къси клечки ще има. Не теглете късата клечка.

5. Заключение от проверката - и днес, 228 дни след отпадането на извънредната епидемична обстановка, ситуацията е спокойна. Здравната система се справя с проблемите, сценарий „Празни болници“ е стабилен.

Дифузното разпространение е угасено. Клъстерното разпространение е на ниско ниво. Прогнозата я знаете – и през ноември, болниците няма да се напълнят. Хомеостазисът предполага полегата вълна.

7. Днес – картата за 14 дневната заболеваемост. Както виждате, промени по картата има – червеното изчезна. Ситуацията в страната е относително спокойна и доста спокойна за средата на ноември. Това обаче се очакваше, нали така.

Това е за днес. Желая здраве и успехи. И нека вирусът и войната стоят далеч от вас.

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук