Програмистът Александър Димитров разкри специално за БЛИЦ как можем да се предпазим от лъжливите мейли, с които ни дърпат пари. Последният случай е с писма, уж разпращани от НАП. Според експерти става въпрос за "троянски кон", който може да изтрие или превземе част от съдържанието на компютъра, в това число да се стигне до кражба на поверителни данни като пароли и банкови сметки.
Ето какво съветва Александър Димитров:

"Искам да ви разкажа как може да се защитите. Това са чести Спам съобщения който се надяват да ви измамят като им изпратите пари или като отворите прикачения файл, който ще стартира вирус в системата ви. Съобщенията може да са не само от НАП, но и от всякаква организация! Искам да споделя пред читателите колко лесно може да се открадне имейл име за да изглежда сякаш наистина НАП ви пише и как може да проверите кой наистина е изпратил съобщението.

Имейлът на НАП е " [email protected]". За да откраднем името, ние просто трябва да инсталираме SMTP система за изпращане на мейли на наш сървър и да и зададем, че сме собственици на имейл: [email protected]. След като сме задали имейла, вече можем да пишем от името на НАП и получателя на съобщението ще види, че в действителност НАП им пише.

За да проверим обаче дали НАП наистина ни пише, ние трябва да извършим едно просто нещо. Трябва да проверим хедъра на имейла в който пише реалния изпращач и IP-то от където е изпратен. Във всяка поща имате опция за проверка на хедър, аз ще дам пример с abv.bg. Като отворите имейла за който имате съмнения, точно над заглавието му (от дясната страна на Отговори), натиснете "Още", ще ви се отвори един списък и в него натиснете "Детайли". Скролнете с мишката надолу докато не стигнете до "From:". В това се поле показва откъде е изпратен имейла и съответно ако пише нещо друго освен " [email protected]", значи е фалшив. По принцип никога не трябва да отваряте имейли от случайни хора понеже като го отворите, изпращача може да разбере дали сте го отворили и да ви изпрати още мейли. Ако пък го отворите, проверете хедъра и запомнете никога да не отваряте прикачените файлове, там може да се крие истинската опасност от вируси. Пожелавам на всички читатели приятно и сигурно сърфиране!"