България отново бе тласната към политическа несигурност. Ще има ли правителство или отиваме на поредните предсрочни избори се питат мнозина?

След като на 5 март акад. Николай Денков депозира оставката си и беше гласувана ден по-късно, започнаха преговори между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ за т. нар. ротация. Няма нужда да припомняме подробности около тях, но към момента те са в задънена улица.

Този понеделник кандидатът за министър-председател на ГЕРБ-СДС Мария Габриел получи от държавния глава Румен Радев първия проучвателен мандат. Тя го върна изпълнен ден по-късно и вече има издаден Указ от президента.

До включването му в програмата на Народното събрание и гласуване в зала в първия пленарен ден не се стигна. Причината - няма разбирателство = няма мнозинство, сглобката е на трупчета. 

Какво обаче предстои? Има ли срок, в който парламентът е задължен да гласува проектосъстава на Министерския съвет или може да си караме с правителство в оставка до безкрай? Отговор на този въпрос даде преподавателя по Конституционно право проф. Пламен Киров пред "Фокус".

Той каза, че в Конституцията няма предвиден срок, в който народните представители трябва да гласуват. Но все пак в правото има правило за "разумния срок", който, по думите му, в случая е уместно да е в рамките на седмица.

Ще сглобят ли мнозинство за кабинет с първия мандат и България ще има втората жена премиер в историята си или отиваме към избори, предстои да видим в идните дни? А дали е възможно и дежа-вю на Тройната коалиция от 2005 година?

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук