България работи усилено по три Европейски транспортни коридора. Това заявиха за БГНЕС от Министерството на транспорта и съобщенията.

Коментарът е по повод твърденията на македонския вицепремиер и транспортен министър Александър Николоски, който обвини България, че саботира плановете за европейската транспортна мрежа, включително Коридор 8.

В една от последните си изяви той посочи, че София поставя Северна Македония в неизгодна позиция като планира алтернативен маршрут на транспортния Коридор 10. Дясната ръка на македонския премиер Християн Мицкоски твърди, че единствено Скопие изгражда активно жп линията до България, която е част от Коридор 8.

Големи проекти 

Българското министерство на транспорта заяви, че България работи усилено по три Европейски транспортни коридора, които минават на наша територия. Пристанищата в Бургас и Варна са приоритетни за страната ни и Европейския съюз /ЕС/ като част от Трансевропейската транспортна мрежа (TEN-T).

В момента се работи активно по модернизацията на участъци от основната TEN-T, която следва да бъде завършена до 2030 г. Съгласно Регламента, приет през лятото на тази година, през територията на България преминават 3 Европейски транспортни коридора – ЕТК „Балтийско море – Черно море – Егейско море“, ЕТК „Западни Балкани – Източно Средиземноморие“ и ЕТК „Рейн – Дунав“.

В обхвата на ЕТК „Западни Балкани – Източно Средиземноморие“ са включени и връзките към Република Сърбия и Република Северна Македония, чието завършване е приоритетно за нашата страна. Предвид високата инвестиционна стойност на проектите, българската страна обсъжда различни варианти за осигуряване на финансиране за завършване на коридорите в определените в Регламента срокове.

Реализацията на Коридор 8 остава топ приоритет за България

В изпълнение са проекти по направлението София – Пловдив – Бургас и Карнобат - Синдел – Варна с обща инвестиционна стойност в размер на над 3 млрд. лв. Работи се активно за изпълнението на проекта за липсващата жп връзка със Северна Македония от около 2,4 км. (предвиден за финансиране по Програма „Транспортна свързаност“).

Същевременно се разработват проектни решения за модернизация на жп участъка от Радомир до Гюешево и от Гюешево до граница със Северна Македония. Сроковете за изпълнение и предаване за одобрение на проектните разработки са до второто тримесечие на 2025 г.

От транспортното министерство припомнят, че през изминалия месец октомври се проведоха две важни срещи, които освен че потвърдиха ангажиментите на България и Северна Македония за изграждане на железопътната връзка между двете страни, очертаха и необходимите експертни и технически решения, които да ускорят проектите по строителството.

В тях участваха и представители на ЕК, Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) и Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР). Постигнатото разбирателство между България и Северна Македония беше подкрепено от представители на финансовите институции, както и беше изразена готовност за бъдещо съдействие от тяхна страна.

Конструктивни разговори 

Министерството на транспорта и съобщенията работи активно за провеждане на последваща среща, на която да бъдат продължени конструктивните разговори, свързани с Коридор 8.

На въпрос дали София смята, че настоящият вид на проекта за Коридор 10 вреди на българските интереси, като увеличава значението на Солун за сметка на Бургас и Варна, от Министерството отговориха:

„Целта на Трансевропейската транспортна мрежа е да покрива цяла Европа, да осигурява достъп и свързаност на всички региони в Съюза и да засилва социалното, икономическото и териториалното сближаване между тях. Европейските транспортни коридори в т.ч. Коридор 10 са част от приоритетната мрежа на ЕС. Всички държави-членки полагат усилия за развитието на оперативно съвместима висококачествена инфраструктура и оперативна ефективност по коридорите.

България развива усилено двете морски пристанища в Бургас и Варна, като стратегически входни точки за търговските потоци, преминаващи през региона. Пристанище Бургас е част от Европейски транспортен коридор „Балтийско море – Черно море – Егейско море“. В момента се реализира проект за капитално драгиране, който ще позволи значително повишаване на потенциала на пристанището.

Фериботният комплекс в пристанище Варна е съоръжение, което позволява претоварване на влакове, но и промяна на колоосите от междурелсие 1435 мм към междурелсие 1520 мм. С това си уникално предимство терминалът осигурява някои от най-късите и евтини пътища за превоз между Европа и Азия.“