Съдружниците на Цветан Василев Андрей Райчев и Кънчо Стойчев, които уж се пенсионираха от социологията, отново изпълзяха на припек за наближаващия президентски вот, активирани от банкера беглец.
Видните стожери на общественото мнение изскочиха като ужилени от митичната сграда на ул. „Джеймс Баучер“ 23, усещайки мириса на парите, за да завземат публичното пространство, прокарвайки тезите,  удобни на забегналия в Белград банкер, който източи парите на вложителите в КТБ. Мустакатият аферист в момента всячески се пробва да се спаси от закона, инвестирайки откраднатото в опити да си създаде политическо и обществено лоби, което да му осигури реабилитация за извършените престъпления. В тон с излизащите изпод банкерския мустак лъжи припяват и двамата социолози, които отдавна са на хранилка при него, пише "Телеграф".

Интереси

Макар по телевизора Кънчовците, както ги наричат в професионалните им среди, да се представят за изразители на общественото мнение, научено уж от социологическите им проучвания, Райчев и Стойчев в същност имат доста широки бизнес интереси. Именно в една от дузината фирми, които са регистрирали чевръстите социолози, лъсва връзката им с банкера беглец. Става въпрос за „Научнотехнологично обслужване – НТО“, където Кънчовците заедно с управителя на фирмата Стоян Чакъров имат по 11%, а мажоритарният дял е собственост на „Сентръл техноинвест“. Тази пък фирма е еднолична собственост на „ТЦ-ИМЕ Вест”, която е от известните фирми-кредитополучатели, които банкерът беглец навърза като свински черва около КТБ и успя да източи чрез тях парите на вложителите.
Според Търговския регистър въпросната компания НТО и в момента е активна, а там Кънчовците продължават да са съдружници с фирма вече управлявана от синдик.

Научно

Освен със знатните си собственици тази фирма изгря и като част от дългия списък с компании, получили щедро държавно финансиране от Фонда за научни изследвания чрез съмнителни проекти. Схемата, в дъното на която са пак Кънчовците, бе описана в книгата на проф. Емил Хорозов „Проектният бизнес и ограбването на науката. Наръчник на управляващия мошеник“.  Скандалът с източването на фонда преди 3 години предизвика масови протести на учени, който стигна чак до ушите на ЕК, и коства главата както на шефа на органа, така и на тогавашния образователен министър Сергей Игнатов. Някъде по време на разплитането на далаверите около научните изследвания с държавни пари двама от най-често фигуриращи в списъка с бенефициенти – Кънчо Стойчев и Андрей Райчев, обявиха, че се оттеглят от социологията, дават път на младите и повече няма да се занимават с проучвания на общественото мнение. По една или друга причина за далаверите наказани нямаше, но след като драмата се размина и се смениха няколко правителства, „пенсионираните“ Кънчовци отново започнаха да се появяват пред медиите, за да обясняват, че „народът“ иска това или онова, позовавайки се „социологически проучвания“, за които обаче май са анкетирани само техни бизнес партньори с европейска заповед за арест.

Обичат народа и парите му
 
Освен да се изказват от името на народа, Кънчовците обичат и да харчат парите му, събрани под формата на данъци. Наред с мащабната далавера във Фонд „Научни изследвания“, широкоспектърната бизнес империя на социолозите има доста допирни точки с публичните средства. Още в зората на медийното развитие те стояха зад единствената фирма, мереща телевизионните рейтинги, която пък дълго време получаваше пари за тази „услуга“ от националната телевизия. За едно известно време, докато бяха основни инвеститори в голф игрищата, този спорт бе обявен за стратегически от държавата. Честните частници дори направиха няколко доста спорни заменки за апетитни държавни имоти по морето за техни във вътрешността на страната. За да продължи семейната традиция пък, една от дъщерите на Райчев – Стела, се е захванала с добре финансиран с общински пари проект за осиновяване на бездомни кучета. Максимата, че добрият социолог разбира от всичко, е дотолкова взета присърце от Кънчовците, че двамата..

Този „Галъп“ не е онзи „Галъп“

"Галъп интернешънъл" е първата независима агенция за социални и маркетингови проучвания в България, създадена през 1991 г. Така пише в официалната история на  компанията, станала визитна картичка на двамата социолози. Едва ли има и човек, когото да спрете на улицата по целия свят, който да не каже, че е чувал за известната социологическа агенция „Галъп“. Тънката разлика, че американската компания, основана от Джордж Галъп в средата на 20-и век, която е един от пионерите в измерването на електоралните нагласи и в днешно време има клонове по целия свят, няма нищо общо с фирмата, зад която се крият Кънчовците. Напротив - „Галъп инк“ дълги години води съдебни битки с „ББСС-БГ“, в която Кънчо и Андрей са съсобственици, за това, че използва името им неоторизирано, предлагайки услуги в идентична сфера като истинската фирма „Галъп“.