Незаконна постройка в имот на морето, купен за жълти стотинки, крие от обществото, а от няколко години и от багерите на РДНСК-Бургас изкарващият се за разследващ журналист и „блюстител на законността“ главен редактор на сайта „Бивол“ Атанас Чобанов. Чобанов, който живее в Париж в социално жилище и на гърба на френската държава, у нас е горд собственик на 1312 квадратни метра терен с две постройки върху него – къща и бунгало, в село Варвара, до морския бряг, пише "Монитор".
Според нотариалния акт на имота, той е закупен от „бивола“ в далечната 2001 г. от 21-годишен тогава младеж, за смешната цена от 8000 лева. Или иначе казано - за 6 лева на квадратен метър или под 3 долара (бел.р. към ноември 2001 г. според данните на БНБ средномесечният курс на долара е 2,2 лева). При това – с УПИ.



Към онзи момент на терена се издигат полумасивна къща от 63 кв.м и паянтова постройка от 39 кв.м. Веднъж влязъл във владение, Чобанов се развихря и започва да преустройва без каквито и да било разрешителни. Според официална справка от община Царево откакто е собственик на терена досега той не е подавал никакви заявления за издаване на виза за преустройство и реконструкция, нито за издаване на разрешения за строеж. В същото време на мястото на паянтовата барака издига лятно бунгало, което твърди, че е дървено, а всъщност е с тухлен гръб, както показва проверка на място. Достроява и лятна кухня към къщата. Все стъпки, които според родното законодателство задължително трябва да са придружени с разрешителни от общината. А такива няма.



Така през 2010 г., когато кмет на Царево е червеният Петко Арнаудов, общината издава констативен акт на Чобанов за незаконно строителство заради издигнатото бунгало. Отговорът на „бивола“ е незабавен и по две направления. Стартира сложна процедура по обжалване, за да бави бутането на постройките, като е повече от нелеп в обясненията си и реално признава незаконното преустройство. „За Ваше сведение в притежавания от мен имот не е имало и няма незаконно строителство“, заявява той във възражението си на констативния акт на общината, но допълва: “...И двете постройки бяха в запуснат вид, с изгнили покриви и опасни за живеене. След придобиването на имота съм извършил единствено саниране на къщата и на съхранилата се част от паянтовата постройка с площ около 10 кв.м, която преустроих в лятна кухня със санитарен възел. На другата част от паянтовата постройка, която беше полуразрушена и не подлежеше на възстановяване, поставих дървено бунгало, след като укрепих и нивелирах фундамента“. Заявява също, че преди да го постави, поискал разрешение от тогавашната кметица на село Варвара, която го уверила, че „за поставяне на дървено бунгало не се изисква разрешение“. В същото време стартира и яростна атака срещу тогавашния градоначалник на Царево Петко Арнаудов, като „Бивол“ започва да бълва статия след статия срещу него, след като няколко години преди това аверът на Чобанов – Асен Йорданов, се е пробвал да рекетира кмета за медийно обслужване от страна на съпругата на Йорданов – Алберта Алкалай (виж карето). Година след констативния акт – през 2011 г., Арнаудов губи местния вот и съответно кметското място, а Чобанов решава, че проблемите му с незаконното строителство са отминали. Но не се оказва прав.

Опитите за проверки са подновени, но „биволът“ засега вече няколко години успява да ги финтира. Влязохме в сложна процедура, защото проверяващите не могат да направят инспекция на място, която да потвърди, че бунгалото е незаконно, защото
им е отказан достъп до къщата, обясняват от община Царево. Освен че отказва достъп, Чобанов жали и каквото намери с цел да бави процедурата и да не допусне багерите да влязат в китния му имот. „След серия опити да извършим инспекция започнахме процедура за влизане с полиция, за да се установи незаконното строителство и да се възобнови актът за събаряне“, разказват още от общината. Думите им се потвърждават от факта, че въпреки твърденията на „бивола“, че в имота живеят родителите му, в момента оградата на къщата е залостена с катинар. Така процедурата продължава да е висяща, като ако все пак с помощта на полицията общинските служители успеят да констатират незаконната постройка, документацията трябва да се предаде отново на РДНСК. В този случай според законите Чобанов има два варианта – сам да бутне т.нар. бунгало или в имота да влязат багери, а „биволът“ да им заплати направените разходи. 
 
Рекетират с имотни скандали морски кмет
След като миналата година градоначалникът на Поморие Иван Алексиев свидетелства, че е станал жертва на медийния рекет на „борците за справедливост“, такъв се оказа и бившият кмет на Царево Петко Арнаудов. При него е била приложена същата схема, каквато към Арнаудов и други техни колеги – първо се появява фирмата на половинката на Асен Йорданов – Алберта Алкалай, с „оферта“ за PR обслужване на въпросната община и ако тя бъде отхвърлена, „Бивол“ започва да бълва компромати срещу съответния градоначалник.

Арнаудов се сблъскал с PR мераците на „биволите“ и половинката на Асен Йорданов Алберта Алкалай по време на втория си мандат като кмет на малката морска община и буквално бил заринат със статии за имотни скандали. Причините този път са две – отказал оферта за медийно обслужване от Йорданов и половинката му, а няколко години по-късно инспектори от общината започнали проверка за незаконно строителство срещу Чобанов.

„Мен такива като Атанас Чобанов и Асен Йорданов ме сатанизираха. Явно ще се окажа прав, че тази соросоидна сган проведе борба за ликвидиране на хора със собствено мнение, без значение от политическия им цвят в опит да ги разкара“, разказва пред Агенция „Монитор“ Арнаудов, като подчертава, че не разполага с документи, които да удостоверят рекета, но има свидетели, пред които са се водели „преговорите“. Те започнали в средата на втория му мандат – през 2005 г. Тогава му се обадил негов приятел, който му казал, че Асен и Алберта искат да го „обслужват медийно“. Арнаудов пренасочил мераците им към негов познат в Бургас, за да му кажат конкретната оферта. Тя се оказала за огромна сума – над 20 000 лева и Арнаудов категорично отказал да я приеме. Малко по-късно „биволите“ завихрят т. нар. афера „Корал“. Става въпрос за имотна сделка, която Арнаудов одобрява по време на първия си мандат начело на Царево, при която общината продава на частен инвеститор парцел от близо 130 дка за близо 2 млн. лв.

По груби сметки цената на контракта е 7 долара на кв. м, при 5 долара на кв.м цена на сделките в района, обяснява бившият градоначалник. „Той ме обвинява, че едва ли не съм продал „Корал“ за без пари на цена от 7 долара на квадрат. Това е имот, който е крупен и не е в регулация. По същото време той си купува имот с построена сграда в регулация за два и половина-три долара. Точно затова не приемам той да ми бъде моралист или съдник“, категоричен е Арнаудов. Всъщност обаче раздухването на казуса „Корал“ започва непосредствено, след като инспектори на община Царево констатират, че Чобанов незаконно е преустроил морската си вила в Царево.

Изнудването на хора на властови позиции не е чужда за „биволите“. Чрез рекетьорската схема, на която биха завидели дори мутрите от най-агресивната част от прехода, са се опарили няколко морски кметове. Причината е, че кметовете са отказали да се поддадат на натиска и съответно са станали мишена за очернящи ги статии в „Бивол“. Това беше потвърдено и от преизбрания за втори мандат кмет на Поморие Иван Алексиев, който е и една от жертвите на въпросното изнудване.
 
Във Франция търсят главния редактор на сайта по дело за клевета
Съдебните власти на две държави – България и Франция, са впрегнали сили в опити да открият и предадат призовки за разпит на двамата „биволи“ Атанас Чобанов и Асен Йорданов. Опитите продължават вече над година, но засега без успех, защото Чобанов и Йорданов упорито отказват среща с разследващите.

Българската прокуратура дълго търси и двамата като свидетели по делото „Яневагейт“, което стартира, след като в сайта им се появиха записи с неизвестен източник на разговори между съдийките Румяна Ченалова и Владимира Янева и адвокатът Момчил Мондешки. По-късно се оказа, че раздумката между тримата е записана от тях като радио-постановка с цел да се ползва за бъдеща индулгенция на заговорниците, а впоследствие Ченалова изтъргувала записите с кръга „Капитал“ на олигарха Иво Прокопиев срещу публична защита от присъдружните му медии.

Преди обаче този факт да лъсне наяве, българската прокуратура поиска от „Бивол“ да предоставят записите по „Яневагейт“, за да бъдат изследвани от експерт, който да установи тяхната автентичност. Освен това Чобанов и Йорданов трябваше да дадат показания и за начина, по който са се сдобили с разговорите.



Според документи, призовкарите на прокуратурата са преживели сериозни трудности в опита си да предадат съдебните книжа на двамата. Така например при поредния опит да открие Чобанов един от служителите на Темида е установил, че на адреса на столичната ул. „Княз Борис“ № 1 има само пощенска кутия, в която е пуснал призовката. Съдебен служител от Бургас пък, след като няколко пъти отишъл на адреса на Йорданов в морския град, му се обадил по телефона и провел абсурден разговор с издирвания „бивол“. В него Йорданов обяснил, че не живее на този адрес, но отказал да посочи актуалния си. Все пак обещал да се яви, за да получи призовката си, но така и не го направил. В крайна сметка Йорданов и Чобанов се явиха сами в следствието, но само за да донесат т.нар. „независима експертиза“ на звуковите файлове, която по-късно бе оборена от родни експерти. Те бяха категорични, че въпреки твърденията на международните изследователи записът на „Яневагейт“ е минал през техническа манипулация и не може да се приеме за достоверен. Сагата с издирването на двамата обаче не е приключила, тъй като и досега те отказват да предат всички записи по аферата и все още не са дали показания. Затова и наскоро по петите им отново са били пуснати призовкари, които се пробват да им предадат новите покани за явяване в следствието.



Междувременно проблем с призоваването на Чобанов са видели и френските служители на Темида. В Париж тече разследване срещу „бивола“ за публична клевета срещу бившия министър на инвестиционното проектиране Иван Данов. Чобанов вече се е сдобил с обвинения заедно с трима френски журналисти и предстои да бъде изправен пред съда в Париж. Преди да стане клиент на френската прокуратура обаче „биволът“ се оказал почти неоткриваем за призовкарите там. Те посетили на няколко пъти института, в който се води на работа като инженер-изследовател, но се оказало, че Чобанов е неоткриваем там. Съдебните служители посетили и адреса на социалното жилище, в което той и семейството му живеят в парижкото предградие Робинсон, но и там ударили на камък. В крайна сметка, когато разбрал, че е издирван под дърво и камък, Чобанов се явил сам при разследващите, за да не се стигне до принудителното му довеждане.