Разпродажбата на общинските имоти е най-лесният начин за запълването на дупките в бюджета. Администрацията очевидно го предпочита, вместо да влага усилия в стопанисване на недвижимата собственост с цел да носи сигурна и дългосрочна печалба, пише "Марица".

В плана за приходи всяка година се залагат 5 - 6 млн. лева постъпления от продажба на нефинансови активи. През 2019-а в местната хазна се очакват приходи за 6,6 млн. лева, от които 6,1 млн. лева от земя. Пазарът на общинските имоти обаче върви със забавени темпове - за петте месеца градската управа е успяла да спазари недвижима собственост за 986 910 лева, от които 288 894 лева са постъпили в бюджета от сделки със земя.

Тъжната истина е, че след 30 години лавинообразна търговия с имоти в Пловдив, особено в централната градска част, в Кършияка и Кючук Париж, почти не останаха общински терени за строеж на детски градини и ясли, училища, спортни комплекси. Все по-често на тезгяха се вадят дворни места по 300 - 400 кв. метра.

В същото време масивни общински сгради са изоставени на разрухата - сградата на Белодробна болница на Цариградско шосе, бившият ТЕЛК на ул. "4 януари", кино "Космос", недовършеният строеж на бул. "Дунав", където трябваше да се премести кметството на "Северен", че дори и двуетажната къща - паметник на културата на ул. "Съборна" 20 в сърцето на Стария град, за която още преди две години беше прекратен договорът за концесия.