Софийски екип архитекти спечели конкурса на тема "Тютюневият град на Пловдив - идентичност, обновяване, приобщаване, спасяване", организиран от пловдивската колегия на Камарата на архитектите. Поводът бе разрушаването на тютюневия склад на ул. "Одрин" 8 на 6 март т.г. Впоследствие пожар изпепели още няколко от постройките.
Първата награда от 2000 лв. получават Иво Пантелеев, Радомира Дамянова, Андрей Андреев и Елена Димитрова от ADA (Agency Design & Architecture). Същият екип спечели и конкурса за обновяване на зони 2 и 4 в центъра на столицата. Втора награда и 1500 лв. получават за проекта си Стела Динева и Никола Кожухаров.

Трето място и 1000 лв. заслужи младият Георги Петев, който е завършил в Грац, Австрия.

"Всяко от предложенията дава различен поглед към спасяването и оживяването на тази така ценна за града зона и посочва конкретни примери как това може да се случи. Много от архитектите залагат на цели бизнес стратегии в проектите си, тъй като факторът частна собственост е основен и непреодолим. Първото и най-важно нещо, което трябва да се направи, е онова, което е останало от складовете, да се укрепи, тъй като сградите са много уязвими и ще загинат зимата", подчерта председателят на журито проф. д-р арх. Тодор Кръстев.

Той коментира и трите отличени проекта. "Първият дава 10 много ясни бизнес идеи за различни части от зоната. Вторият залага на едно зониране с привлекателни градски функции. Третият проект предлага територията да се развие с конкретни бизнес инициативи от временен характер, които да покажат вътрешния капацитет на старите сгради", разясни проф. Кръстев. Председателят на КАБ Борислав Игнатов и член на журито заяви, че конкурсът е посланието на професионалната гилдия към обществото срещу простащината и арогантността през последните години.

"Всяка загубена сграда е загуба на голям процент от малкия ни фонд на архитектурно наследство. Трябва да спрем да заличаваме историята си", категоричен бе арх. Игнатов. На събитието присъства и и.д. главен архитект на Пловдив Юлиана Петрова. Тя замества на поста Румен Русев, който беше отстранен от прокуратурата заради обвинения, свързани именно с Тютюневия град. Общо 18 колектива се включиха в надпреварата, от тях 9 са софийски, 5 - пловдивски и 4 идват от чужбина. За конкурса архитектите пуснаха и специален сайт, а проектите се оценяваха по 5 критерия от 9-членно жури с председател проф. Тодор Кръстев. Целта на архитектите беше да потърсят една по-цялостна концепция за развитието на защитената зона, която да дава баланс между публичните и частните интереси.

Оттук нататък архитектите ще предложат идеите от конкурса на местните общински власти, за да се използват в бъдеще. От 5 октомври всички проекти ще бъдат изложени на Главната до Художествената галерия, за да бъдат разглеждани от гражданите. Освен с идеи за визията на тази територия, архитектите са готови да съдействат на местната власт и с конкретни насоки за това как да се стопанисва Тютюневия град. Само, че първата задача, според тях, е спешно да се укрепят четирите изгорели склада и склада на ул. "Одрин" 8 и това да стане преди идването на зимата.