От няколко дни Бургас е нападнат от десетки хиляди гъсеници, които буквално падат върху главите на хората - от дървета, къщи, тавани.  Те влизат и по домовете на бургазлии, а „паяжините“, които образуват са вредни за градската растителност и се налага засегнатите клони да бъдат рязани.




„Пуснали сме 2 мобилни екипа, които всяка сутрин дезинфекцират райони по сигнал. Предстои да пуснем и трети. Проблемът обаче е, че те имат изключително ограничено време, в което да пръскат, защото става въпрос за тежка колесна техника, която налага временното  запушване на улици в определени райони на Бургас“, коментира инж. Нели Бойчева – управител на „Дезинфекционна станция“ ЕООД към Общината.

Дезинфекцията се извършва основно по сигнали. Дневно се получават по 30-40 на дежурния телефон на Община Бургас. Периодът е съобразен с натовареността на пътните артерии, като за най-подходящ е избран сутрешният – между 5:40 и 8:00 ч.





Бойчева уточни още, че гъсениците се пръскат със специален биологичен разтвор, който влияе на храносмилателната им система. Той не е опасен за здравето на хората, но пък за сметка на това действа по-бавно.

„Обикновено от 3 до 4 дни след напръскването индивидите спират да се хранят и сами умират. Именно тогава започват да падат от дърветата. Невъзможно е да ползваме по-силни препарати, защото те са базирани на значително по-опасни химични съединения и те вече реално могат да навредят на здравето на хората“, допълни Бойчева.

Причина за появата на гъсениците е изключително и необичайно дъждовният юли. Влагата, придружена с високи температури е прекрасен инкубатор за развитието на яйцата, който в последствие се превръщат в гъсеници.

„Няма опасност за здравето, освен чисто психологическата уплаха, когато подобно безвредно насекомо се стовари върху нечия глава. В най-лошия случай ще имаме много повече пеперуди през идните месеци“, шегуват се бургаските зевзеци.

Източник и снимки: Флагман.бг