Репетират „Валкюра” в операта

https://blitz.bg/kultura/repetirat-valkyura-v-operata_news97089.html Blitz.bg

В Софийска опера и балет се репетира усилено „Валкюра”, втората опера от тетралогията „Пръстенът на нибелунгите”. Дългосрочният проект е посветен на 200-годишнината от рождението на гениалния немски композитор Рихард Вагнер / 1813- 2013 /.

Режисьорът - проф. Пламен Карталов, директор на Софийска опера и балет, е поканил отново за музикалната подготовка: Рихард Тримборн и Велизар Генчев, които и за „Рейнско злато” работиха с певците. Диригент ще бъде пак Павел Балев, а художник: Николай Панайотов.

„Пеенето, словото и играта от сцената, изтъква маестро Карталов, театъра на инструментите от оркестъра да са в едно непрекъснато подаване, приемане и връщане на енергията си един към друг...

Не искам да подсказвам какви концептуални намерения, идеи и асоциации са оцертавани предварително. Спектакълът е за зрителите и те участват и довършват с оценките си мислите на авторите и интерпретаторите им”.

„От всички четири заглавия, подчертава диригентът Павел Балев, се счита, че музиката на операта „Валкюра” е ненадмината по красота.”

На 14-ти април почитателите на Вагнер ще гледат „Валкюра” с участието на Даниел Дамянов, Мартин Илиев, Мартин Цонев, Николай Петров, Цветана Бандаловска, Мариана Цветкова, Румяна Петрова и др.

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай