„Ритон“ против халтурата, пеят на живо вече 41 години
За Катя и Здравко плейбекът е разликата между големите изпълнители и псевдоаналозите им
В началото на септември звездното ни дуо закри с пищен концерт и музикалния сезон в Каварна, чийто кмет пък се оказа техен огромен почитател. Градоначалникът Нина Ставрева символично подаде ръка на най-успешния български дует в призива им да се пее на живо, като превърна Каварна не само в гостоприемна сцена за подобни музикални събития, но и с личното си отношение.
“Във възторг сме от г-жа Ставрева, на която благодарим за топлото посрещане. Тя беше през цялото време на първите редици, пееше, пляскаше и се радваше. Направи ни впечатление колко е обичана тя от съгражданите си”, сподели Катя и добави с усмивка, че е много приятна изненада и фактът, че годините на активно присъствие на “Ритон” на сцената като дует (вече 41, б.а.) почти съвпадат с възрастта на кметицата на Каварна.
Ние пеем на много места, на различни празници на градове и виждаме различни реакции на хората към техните кметове. Сега останахме наистина много приятно изненадани в Каварна. Бяхме им два дни на гости заедно с оркестъра -
в България малцина подхождат по този начин
На същото мнение е и Здравко, за когото темата за живото пеене винаги е била много чувствителна, особено при положение че с Катя от толкова години вече не познават друг вид комуникация с публиката.
“Чест прави на кметството на Каварна, че ни взе с целия оркестър, защото повечето кметове казват: “Ние искаме да ви видим вас, за какво ви е оркестър?!”, а всъщност публиката буквално полудява при живия контакт, защото е много истинско преживяването. Всичко друго е синтетика. Признак на висок интелект е да осъзнаеш какво означава живият звук от жив оркестър. И с Катя сме щастливи, че това е началото на кампанията, която по принцип поехме - “Не на халтурата и на измамата от сцената с плейбек”, допълни Здравко, като подчерта, че това се отнася само и единствено за концертите, за които се продават билети. Тъй като има и малки общини, които не могат да си позволят такава организация, като в такива ситуации изпълнителите задължително трябва да пеят със синбек.
“Най-после трябва да се каже “Не”, защото ние сме творци, продаваме изкуство - продукт, за който сме се трудили с години.
Не можем да мамим публиката с някакъв полуфабрикат, някакво ГМО!
Публиката някак си вече привикна, стана малко апатична, а трябва да бъде възпитавана да иска и да търси качественото. Хората очакват да чуят жив звук, не плейбек. Знаеш ли, всеки път когато излизаме на сцената и оркестърът засвири, се получава такъв уникален обмен на енергия с публиката. Точно тогава избухва онова, на което му викаме сценично щастие.
Интересна подробност, която попадна в обсега на непринудения ни разговор с “Ритон”, бе и пояснението, че
такова чудо като концерт на плейбек има само у нас няма аналог по света.
“И за да се премахне завинаги като употреба, трябва да има повече живи концерти”, призовават Катя и Здравко. Двамата вече са в активна подготовка и за мащабния си музикален спектакъл в НДК следващата пролет, но на него ще се посветят изцяло веднага след края на концертите, които са част от турнето им “40 години музика и любов”.
Анелия ПОПОВА
Последвайте ни
0 Коментара: