Ролята на ипотечните кредити в икономиката
► Населението не държи част от спестяванията си на депозити или у дома под възглавницата, а инвестира в жилища, в резултат на което парите влизат в икономиката.
► Строителната индустрия се развива, тъй като се купуват повече недвижими имоти, търсенето расте и се строи повече. Успоредно с това нараства и производството на строителни материали.
► Банките, увеличавайки кредитния си портфейл, работят с дългове, които са обезпечени. Колкото по-висок е делът на ипотечните кредити, толкова по-стабилна е банковата система на страната.
Каква е разликата между ипотека и заем?
Заемът е заем, а ипотеката е обезпечението, което обезпечава този заем. Формално схемата е следната: теглите заем и сте оставили като обезпечение закупеният с този заем имот. В този случай ползвате ипотекирания имот. Именно тази форма на обезпечение е ипотека.
Каква е разликата между ипотека и залог?
Ипотеката също е залог, но понятието залог е по-широко. Почти всеки имот може да бъде ипотекиран. Ипотека е, когато имот е заложен като обезпечение в полза на кредиотра.
Следователно ипотечен кредит се нарича заем, който е обезпечен с недвижим имот. Обременяването на ипотекирания апартамент се регистрира в специален регистър при Агенцията по вписванията. При стандартните заеми, понякога също има и обезпечения - например кола или злато - но такова обезпечение не винаги се регистрира, достатъчно е да има сключен писмен договор за обезпечение.
Как да се изтегли ипотечен кредит?
Като цяло ипотечен кредит се издава по стандартната схема:
Клиентът подава заявление до банката, в което посочва желаната сума и цел на кредита. Целта на заема е най-важна. В заявлението трябва да посочите какво планирате да закупите: основен или вторичен имот, или изобщо не купувате нов имот, но вземете заем за рефинансиране на отпуснат вече такъв. Задължително е да опишете всичко максимално подробно, за да не се наложи заявлението да бъде преглеждано многократно и допълнително уточнявано.
Източник: vsichki-krediti.com
Последвайте ни