Румен Радев проговори за модернизация в армията и какво би се случило без нея
По думите му не става въпрос за състезание кой къде е. "Въпросът е, когато членуваме в някой съюз, доколко сме лоялни, доколко сме консуматор на сигурност или генератор на сигурност, защото всичко е взаимно обвързано – ако искаме да имаме инвестиции, да развиваме икономика, солидарно с другите държави трябва да развиваме и собствен отбранителен капацитет, който да се вписва в колективната сигурности отбрана“, подчерта Радев.
Според него България става все по-голям притегателен център за военни учения. "Ние трябва да видим повече и европейско присъствие тук. Засега формирования от Германия и Франция все още не присъстват в България. Трябва да търсим и тяхното участие“, смята още държавният глава.
Президентът се спря на някои от аспектите на външната ни политика.
"Един от най-важните фактори за успех във външната ни политика сте именно вие – посланиците. Аз имам ясни ангажименти и ще правя всичко възможно, ще държа посланиците да бъдат хора с доказан професионализъм, с опит, с ерудиция и с изключително положително отношение и мотивация за работа за България“, обърна се президента към дипломатите.
Във връзка с мигрантската криза той коментира, че е крайно време Европа да има единна политика. "Солидарност с всички държави, които са на първа линия. Ние трябва да обединим усилията си и като държави на първа линия да искаме специално отношение и внимание към нас, защото охраната на външните граници на ЕС не може да бъде ангажимент само на тези държави. Европа трябва да бъде солидарна“, заяви президентът.
По отношение на съдебна реформа и борбата с корупцията той отбеляза, че това, което отчитаме тук, се разминава с това, което отчитат чуждите посланици. "Трябва да направим така, че когато се каже България, това име да се свързва с добри и чисти условия за бизнес“, категоричен бе президентът.
"Очакваната промяна в антикорупционния закон категорично не е достатъчна. Трябва да има всеобхватна система за следене на приходи и харчове в държавата, касаеща всички“, каза още той.
Наличието на ясна визия и приоритети във външната политика, на ясни механизми за изработване на единна национална позиция, на ясни принципи, силни структури и качествен личен състав настоя президентът Радев.
За механизма за изработване за единна национална позиция, Радев посочи, че вижда проблем. "Имаме нормативен вакуум относно процедурите как точно се изработва една национална позиция, особено в дефицит от време. Нагледали сме се в миналото как колкото играчи имаме на международната сцена, толкова външни политики. За мен това не е най-доброто представяне на България. България трябва да има една външна политикa и тя трябва да бъде ясно дефинирана", заяви президентът. По думите му той има амбицията да се разработят ефективни процедури как тази политика да се изработва и да се споделя между Министерски съвет, парламента и президента.
За предстоящото председателство на България на Съвета на ЕС, Радев коментира, че правителството е завело ясни и добре балансирани приоритети и трябва да бъдат подкрепени. Да амбициозни са, но човек трябва да има височки амбиции, за да постигне резултат, отбеляза държавният глава.
Европа на различни скорости е факт, за нас най-важното е да знаем, че бягаме в същия стадион, на същата писта, може да бъде с по-малка скорост в началото, но акцентът ще бъде на засилените сътрудничества, коментира още държавният глава пред посланиците.
По отношение на еврозоната, той заяви, че трябва да внимаваме от многото бързане да не стане така, че повече да навредим. Крайно време е да се помисли за вдигането на жизнения стандарт на българския народ и да има една много ясна поетапна политика как ще гоним тази цел, коментира Румен Радев.
Пред дипломатите той коментира още Шенген, бъдещето на ЕС, мигрантската криза, кохезионната политика, САЩ, Русия и др.
Последвайте ни
0 Коментара: