Политическата криза в Румъния от края на 2021 г. доведе до прецедент в историята на страната: двете най-големи партии – Социалдемократическата и Национално-либералната, стари съперници на политическата сцена, съставиха коалиционно правителство с уговорката да се сменят на министър-председателския пост в средата на мандата.

В Европейския парламент в Страсбург репортерката на euronewsbulgaria Елеонора Христозова се среща с евродепутата от Румъния Влад-Мариус Ботош, от групата „Обнови Европа“, за да поговорим за опита на Букурещ при ротацията на правителството. Как това донесе стабилност на страната и как ще се отрази на предстоящите избори за европейски парламент и на тези в държавата.

Миналата година Румъния бе белязана от едно политическо събитие, което е „абсолютен прецедент“ на политическата сцена: ротация на поста министър-председател между двете най-големи партии – Социалдемократическата и Национално-либералната, които много години бяха ожесточени политически противници. Как те успяха да преодолеят различията си и да достигнат до компромиси?

Влад-Мариус Ботош: Да, те направиха това правителство, за да демонстрират голяма стабилност. Но тази коалиция е направена, за да запазят позициите си, да запазят работните си места, да запазят добре платените си политически приятели. Аз съм от партията “Съюз за спасение на Румъния” (USR). Ние сме основната опозиционна партия.

Но това не е стабилизация. Те вдигат данъците и много румънци напускат страната. Много от тях не искат да се върнат. Имаме голяма диаспора, както и вие в България.

Над шест милиона румънци са в чужбина и сега те се включват в европейските избори заедно с местните, което е нещо много необичайно. Това не е добър опит, защото имаме по-малко демокрация и съответно по-малко власт в Румъния. Тези две големи партии искат да запазят властта си, опитвайки се да организират изборите, което не е нормално за една демократична страна, за едно либерално правителство.

Социалдемократите и либералите се атакуваха периодично по различни актуални проблеми, като данъци и увеличение на пенсии и заплати, но Николае Чука и Марчел Чолаку всеки път успяваха да уталожат напрежението и да дадат шанс на „неестествената коалиция“, както я наричат в Румъния, да продължи напред. 

С какви трудности се сблъска управлението, по равно ли бяха разпределени постовете на министри?

Влад-Мариус Ботош: Те са едни и същи партии, не са толкова различни. Казват, че са врагове, но бяха заедно в правителството от 90-те години на миналия век.

Проблемът беше, че те ни изхвърлиха от правителството - моята партия след осем месеца, защото искахме да направим много бързи реформи. Искахме да направим реформите от плана за възстановяване и развитие на Румъния, които в този финансов период са над 80 милиарда евро. Но ние получаваме тези пари, ако направим реформи.

Например, намаляване на специалната пенсия от бившият министър-председател Чука, а сега той е председател на Сената. Той взе тази специална пенсия, което е повече от 4000 евро на месец, а той взема и заплатата си. Те нямат толкова големи проблеми за решаване, искат само да запазят властта си.

Разписаната процедура за ротацията не е сложна и напомня на етапите след парламентарни избори, но е по-ускорена. Премиерът подава оставка, президентът провежда консултации с парламентарните партии, посочва се премиер. Той предлага правителство, което трябва да бъде одобрено от парламента.

Значи ротацията в Румъния не е преминала толкова гладко, колкото са искали?

Влад-Мариус Ботош: Ротацията беше гладка, защото те се смениха много бързо, но разликата между бившия премиер Чука, с настоящия премиер Чолаку, не е толкова голяма. Йоханис е над тях. Президентът Клаус Йоханис прави маневрата, сякаш другите са марионетки и им е много лесно.

Ротацията трябваше да се осъществи в края на май 2023 г., но стачка на учителите с искания за по-високи заплати забави процеса и заплашваше да го провали. На 12 юни лидерът на либералите Николае Чука се оттегли доброволно и предаде щафетата на лидера на социалдемократите Марчел Чолаку.

И в България тези дни предстои същият процес, а скандалите между управляващите партии не спират, знаете ли каква е ситуацията в България?

Влад-Мариус Ботош: Да, знам каква е ситуацията. Но не можете да сравнявате ситуацията в Румъния със ситуацията в България. Това правителство идва след пет избори, непрекъснати избори в България.

В Румъния имахме нормални избори, нямаме такъв вид извънреден вот. В България е сформирана голяма коалиция и вие решавате от самото начало, след националните избори, че ще има ротация. При нас това не беше така. Ние имахме избори през 2020 г. Тогава имахме голяма дясна коалиция, докато моята партия също участваше в нея. Мисля, че не можете да сравнявате това, което се случи в Румъния, с това, което се случи в България.

Сега Кабинетът "Чолаку" има 18 министерства, които са поделени поравно между Национално-либералната и Социалдемократическата партия. Всеки от коалиционните партньори има и по един вицепремиер.

Преговорите за размяна и на някои министерства обаче не протекоха гладко и принудиха третия коалиционен партньор – Демократичен съюз на унгарците в Румъния, да напусне правителството и да премине в опозиция.

В България управляващите дори не се наричат коалиция, а НЕ-коалиция, в Румъния „неестествената коалиция“, възможно ли е подобни компромиси да продължат дълго?

Влад-Мариус Ботош: Не. Мисля, че няма да продължат дълго. Защото, ако искаш да правиш коалиция, трябва да я правиш заради идеи, принципи и ценности. Това те държи в управлението. А не само да си запазиш работата и да продължиш да бъдеш в играта. И това е причината, поради която, ако правите коалиция, трябва да мислите за ценности. Според мен е добре как това се случи в България, защото се говори за Шенген и за еврото. В Румъния нямахме такъв тип идеи. Ние дори не говорим за Еврозоната, знаете ли. При нас няма такъв дебат. Нямаме перспектива като тази, че България трябва да се присъедини към Еврозоната.

Защо не говорите за това?

Влад-Мариус Ботош: Защото правителството не иска и това е проблем. Ние се борим за Шенген. Аз се боря много за Шенген и затова заедно с моите български колеги направихме протест и във Виена. Беше нещо невероятно заедно с моя български колега Илхан Кичук. Но за Еврозоната не говорим. И не сме готови да станем част от Еврозоната.

В Румъния се чуха гласове за някакво наказание за австрийския бизнес в Румъния. Какво се случи с тази идея?

Влад-Мариус Ботош: Това беше идея, но мисля, че това не са мерките. Това, което трябва да направим, е че румънското правителство заедно с българското правителство трябва да седнат заедно, за да имат обща стратегия, защото ние не можем да се присъединим заедно.

И аз съм привърженик, при това голям привърженик на това да се обединим. Защото ние влязоме заедно в Европейския съюз преди 16 години, през 2007 г., и така се сключи договорът. И ние трябва да вървим заедно. Интересът на румънския, но и на българския бизнес е да няма граница между нас, а нашите хора и компании да се движат свободно, както ние можем да го правим. Защото технически и Румъния, и България изпълняваме всички мерки от 2012 г. насам.

Това, което обедини политиците и в Румъния и у нас, бяха условията, когато се прие Планът за възстановяване и устойчивост - да има правителство, което да получава средствата и да отмята точките по него. Тоест да има субект, който взема решения, прокарва закони и прави реформи.

Как сега партиите ще се борят за гласовете на румънците, когато в Румъния ще се произведат местни, парламентарни и президентски избори, както и избори за Европейски парламент.

Влад-Мариус Ботош: Проблемът сега в Румъния е в това, че местните избори на 9-ти юни се съчетават с европейските. Това беше желанието на тези коалиции.

Те не искат да говорят за европейски въпроси, искат да говорят само за местни въпроси, а това не е много здравословно за демокрацията в Румъния. 34 години след революцията ние отново се опитваме да имаме такъв тип президент или министър-председател, които искат да запазят властта си възможно най-дълго.

Трите партии от така наречения Алианс на обединената десница искат да бъдат алтернатива на управляващата коалиция между социалдемократите и либералите. Засега Алиансът на обединената десница е обявил официално съвместна листа за изборите за Европейски парламент, но може да се очаква общо явяване и на местните, парламентарните и президентските избори. Обединената десница разчита да привлече десните избиратели, недоволни от влизането на най-голямата дясна партия в Румъния – Национално-либералната, в „неестествената коалиция“ със социалдемократите. Алиансът на обединената десница се надява да се класира на второ място на европейските избори и да бъде припознат като реална алтернатива на сегашното управление.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук