Букурещ е сред десетте града в света с най-висок риск от сеизмична уязвимост. Това показват данни на Световната банка, публикувани от вестник "Адевърул" в деня, в който жителите на страната си спомнят смъртоносното земетресение от 4 март 1977 г. с магнитуд 7,4 по скалата на Рихтер. Природното бедствие отне живота на повече от 1500 души и унищожи или срути напълно 32 900 сгради.

При следващото такова голямо земетресение повече от 23 000 жилищни сгради могат да претърпят сериозни щети и други хиляда да се срутят, според плана за анализ на риска на община Букурещ за 2022 г.

Топ сеизмолог смрази Турция с тези цифри! След ада в Кахраманмараш се задава...

В проучване от 2019 г. Световната банка изчисли, че в случай на голямо земетресение икономическите загуби в Букурещ – от човешки животи до разрушени сгради, от спиране на производството до осигуряване на подслон и храна на жертвите – ще възлизат на повече от 10 милиарда евро. Това е седем процента от БВП на страната.

Всички тези факти и земетресението с магнитуд 5,7 по Рихтер на 14 февруари миналата година в окръг Горж в Румъния (което беше усетено в България чак до София - бел. ред.) предизвикаха тревога в страната. Неслучайно „земетресение“ е най-търсената дума в Google в Румъния през 2023 г.

През март миналата година бившият министър на развитието Чеке Атила предложи забрана за отдаване под наем на апартаменти, разположени в сгради с „първа степен на сеизмичен риск", често маркирани с голяма червена точка на фасадата. Заповедта беше одобрена от румънския парламент и влезе в сила на 1 януари 2024 г.

През последните години в Румъния бяха приети няколко закона за минимизиране на сеизмичния риск, включително един, който влезе в сила през юли 2022 г. и който позволява укрепването на сгради в сеизмичен риск с помощта на държавни средства. Напредъкът обаче е бавен.

През последните 30 години само 26 сгради в Румъния са били реновирани с публични средства, 19 от които се намират в Букурещ, според данни на Министерството на развитието, благоустройството и администрацията, цитирани от местните медии.

Според Националния план за възстановяване и устойчивост на Румъния трябва да бъдат инвестирани 220 милиона евро за подобряване на сеизмичната устойчивост и енергийната ефективност на многофамилни жилища и обществени сгради в рискови категории 1 и 2, информира Министерството на развитието, благоустройството и администрацията в съобщение за пресата.

Превод и редакция: БЛИЦ

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук