Сестри Аджови станали дует на 6 години
Господ прибра Надежда на небесната си сцена
Майка им дошла тук от Трън , последвала Коста Аджов, който бил бил най-прочутият в околността сладкар. Нямало самоковец, който да не бил опитвал вкусните му еклери и козуначени кифли. Майсторът се надявал поне едно от петте му деца да подхване любимия му занаят. Да не се затрие градената с толкова труд семейна сладкарничка „Рила”. Но че това няма да са най-малките му щерки станало ясно отрано. Тях ги влечало друго. Онова, за което Господ им бе дал много талант.
Вяра и Надежда Аджови се родили на 6 септември 1947 година. Големият празник- Съединението на България, орисал и тях двете-те никога повече не се разделят.
Първа ги чула да пеят учителката им по музика Тодорка Кьосева. Тя спокойно би могла да се нарече откривател на един от най-успешните български дуети. Тогава момиченцата били на шест години и изпели: Прела баба, прела баба... Оттогава станали дует „Аджови”, въпреки че това все още не било официално оповестено. По-голямата им сестра Елена се грижела за репертоара. Но за всеобща изненада той не включвал любимите на баща им стари градски песни, а народна музика. В обучението им се намесила още една самоковка – оперната певица Росица Тренкова. При една от първите появи на сцената най-отпред в салона седяла майка им. Яката трънчанка плачела.
Надежда Аджова
На шестнадесет години те някак си логично станали звездите на Самоков. Не можело празник в града да мине без тях. Така веднъж сред зрителите в читалището се оказал музиковедът Румен Аврамов. Това, което чул, го възхитило и без миг колебание той казал на момичетата: „На първи да сте в радио София на запис.” „Айде легнала е Лиляна” е песента, с която тръгнала кариерата им. Веднага започнали да ги включват в програмите, които обикаляли близките градове. Случвало се е баща им да ги изчака да свършат училищните им часове и с колата му да догонват трупата чак до Хасково А там били Борис Карлов, Мита Стойчева Гюрга Пенджурова. Старият сладкар истински се радвал, че музиката, която той толкова обичал, се превърнала в съдба за двете му дъщери. Първото им задгранично турне било в Москва, летели и над пустинята за концертите си в Либия.
Преди двадесетина години репертоарът им се обогатил със започнатите от детството стари градски песни. Така се възродило една музика, богата колкото на сантименти, толкова и на красота.
Това, което прави дуета „Аджови” уникален, е освен таланта красивите гласове и невероятната им прилика. И, разбира се, физическа красота. Малцина от най-близките успяват да ги различават. В училище, едно от момчетата, местният красавец, по който премирали всички, харесал едната от тях. Но така и не разбрал точно коя, защото на срещите те често се сменяли. Докато накрая му казали, та той още повече се възгордял.
Но с това странностите, или може би закономерностите в живота на прочутите близначки не свършили. Оженили се по едно и и също време. Надежда я изпреварила с малко. И двете за напети офицери, които служили в Самоков. Децата също им се родили през два месеца. Всичко е било предварително планувано. Не било предвидено само да бъдат момичета. Те пък и двете станали филоложки.
В телевизионно предаване, посветено на юбилея-половин век на сцена, колега на певиците разказва следната история: „Бяхме някъде на турне. Двете тръгнаха по магазините но поотделно. Вяра хвана по една улица, Надя по другата. Коя къде е ходил не знам, но като се върнаха, бяха купили една и също нещо”.
Може би и в тази близост, в общата кръвна група се крие част от магията, с която сестри Аджови владееха публиката. Звучи малко странно, че вече пишем за това в минало време. Вълнението и радостта, с която те отпразнуваха петдесетте си години на сцената, не предполагаха, това да се случи. Тогава родния град ги почете по-достойнство. А сега с сълзи се разделя с едната от тях.
Светъл път, Надежда!
Божи гроб родил името им
В близките дни сестрите готвели трето пътуване до Израел. За жалост, Надежда отлетя в друга посока.
Последвайте ни
0 Коментара: