Шефът на ВМА в Пловдив разкри колко дълго и с какви симптоми страдаме след К-19
Той сподели, че медиците са се учили, "влизайки в боя, защото заразата наистина е война, която взе много скъпи жертви"
Той сподели, че медиците са се учили, "влизайки в боя, защото заразата наистина е война, която взе много скъпи жертви". С течение на времето вирусът е станал по-предивидим, но все още поднася изненади, призна медикът.
Той описа първата си среща с Ковид-19. Пациентът е на 80 години и всички са притеснени, защото знаят твърде малко за заболяването - "все едно да знаеш да плуваш, но да плуваш в мътни води". Лечението минава успешно.
Д-р Гозманов акцентира на още една типична страна на вируса - симптомите, които се появяват след острата фаза на болестта.
Кашлицата е такъв симптом, който може да продължи дълго. Самият вирус уврежда структурно и функционално организма. За разлика от други, това заболяване продължава с "пост ковид синдром", който може да продължи няколко месеца до половин година. Симптомите са различни и преценката се прави от личните лекари, които да насочат към тесен специалист.
При някои хора трудно се котролира кръвното налягане, при други нивото на захарта, има смущения в сърдечно- съдовата система и т.н. Почти всички пациенти лесно се уморяват, имат главоболие, нарушение от страна на нервно- вегативната система.
Самонаблюдението от страна на всеки човек е много важно, но преценката трябва да стане от специалист, за да се избегнат излишни манипулации, като рентгеновото облъчване, например. Разбира се всеки случай е индивидуален - допълва пулмологът. Според него:
Освен "трите Д" плюс маски, ваксината е това, което ще ни предпази от заболяването.
Особено важно е това да направят хората, които не са преболедували и имат хронични заболявания. Преболедувалите имат антитела до третия месец, които могат да ги защитят. След това трябва да се ваксинират и те.
Много се надявам това заболяване да изчезне въобще от лицето на земята или поне да не протича толкова тежко, каза още д-р Гозманов.
Последвайте ни
0 Коментара: