Средномесечната сметка за парно през отоплителния сезон 2012-2013 ще бъде около 100 лв. при сметка средно от 105-106 лв. за месец, съобщиха от Асоциацията на дружествата за топлинно счетоводство. Експертите припомниха, че през март по настояване на кмета на София Йорданка Фандъкова бе направено извънредно отчитане на топломерите и това предотврати аномалии като използването на топлинна енергия при заявено нулево потребление или демонтаж на радиатори и други подобни случаи.
Данните от финалното изравняване ще бъдат изпратени на топлофицираните столични домакинства в юлските фактури. Те ще ги получат в края на настоящия месец.
Топлинните счетоводители припомнят, че клиентите трябва да подменят уредите си за дялово разпределение, чийто експлоатационен срок изтича след десетата година. По приблизителни данни между 20 и 25 на сто от топлофицираните софиянци вече са подменили уредите си.
Уредите с дистанционен отчет позволяват топлинната енергия да бъде отчитана всеки месец и да се плаща реално консумираната енергия, а не прогнозна сметка. До голяма степен "умните" топломери предотвратяват и кражбите на енергия в рамките на сградите етажна собственост.
По-рано БЛИЦ съобщи, че след заседание членовете на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране /ДКЕВР/ обявиха, че няма да повишават цените на парното. Решението, в третия ден от "горещниците", трябва да влезе в сила от 1 септември 2013 г.
Обсъжда се възможност чрез законово изменение заводските централи да се задължат първо да покриват собствената си електрическа консумация и само остатъка да продават по преференциални цени.
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.