Лотарийните билети да не се продават навсякъде, а само в лицензирани пунктове, казина и игрални зали – това изглежда като основната идея, която иска да прокара вицепремиерът Валери Симеонов чрез промени в Закона за хазарта.
Според източници на Actualno.com обаче, Симеонов всъщност има и бизнес интерес що се отнася до един от секторите в хазарта – онлайн залаганията. Освен това, по информация на Actualno.com чрез телевизия СКАТ Симеонов вече е подал документи пред Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) с цел да придобие контрол над национален мобилен оператор. Това би позволило да се затвори своеобразен кръг – широка аудитория и възможност пред нея да се рекламират онлайн залагания.

А съветници на Симеонов са популярните от времето на управлението на Симеон Сакскобургготски Владимир Каролев и Стефан Гамизов, твърдят нашите източници. Г-н Каролев обаче категорично отрече да е съветник на вицепремиера и определи информацията като лъжа!* Предвид все още неизяснените публично пълни параметри на бъдещото предложение на Симеонов за промяна на Закона за хазарта, остава неясно какво ще се случи с т.нар. социално отговорно поведение на хазартните компании. Сега, съгласно чл. 10а на Закона за хазарта, компаниите, които се занимават с хазарт в България, трябва да правят определени годишни вноски, които се превеждат в бюджета на Държавната комисия по хазарта и от там отиват в бюджета на Министерството на младежта и спорта. След това парите се разходват за проекти за младежки дейности – например за спортна активност и образование в областта на спорта.

При положение, че Симеонов официално не говори за промяна на чл. 10а от Закона за хазарта, остава отворен въпросът предвид намалените финансови опции пред бизнеса дали няма да намалеят и постъпленията в хазната, отиващи за младежки дейности. Припомняме, че днес (10 май), Симеонов проведе разговори с парламентарните групи на ГЕРБ и БСП относно бъдещи промени в Закона за хазарта. Пред медиите вицепремиерът не коментира нищо конкретно за промените, а той проведе разговорите без да спазва йерархията в парламентарната група на "Обединени патриоти" и без председателят на групата Волен Сидеров да присъства на разговорите. При това положение остава неясно дали Симеонов въобще е обсъдил инициативата си първо с депутатите от собствената си група.

Сидеров вече изрази недоволство, че коалиционните му партньори го прескачат специално в разговори с БСП, след като вицепремиерът и лидер на ВМРО Красимир Каракачанов тръгна да търси подкрепа от червените за модернизацията на армията. На факта, че хора от правителството идват при БСП с големи законодателни програми обърна внимание и лидерът на социалистите Корнелия Нинова в изявлението си пред медиите след днешната среща със Симеонов, като обяви поведението му и това на Каракачанов за "странно" – защото се търси "бързо плаващо мнозинство" т.е. не се залага на принципи. "Нещо странно се случва", заяви Нинова.