В разгорещен словесен сблъсък влезе съдията от Софийския градски съд (СГС) и член на Управителния съвет на Съюза на съдиите в България (ССБ) Красимир Мазгалов в следобедните часове на сряда, пише "Правен свят". 

Въпреки задълженията си към Кодекса за етично поведение на българските магистрати и Закона за съдебната власт (ЗСВ), съдията демонстрира и отявлени политически пристрастия, като обижда, ругае по адрес на Бойко Борисов и нарича държавата „кочина“.

Цялата история се развива под публикация на известния блогър Асен Генов, която в шеговит тон описва словото на президента Румен Радев пред Народното събрание в сряда.

Генов е популярен с това, че е противник на руското влияние в България и не одобрява поведението на президента Радев и проруските му настроения.

Малко след като Генов прави коментара си в социалната мрежа, съдията от СГС и член на ръководството на магистратската съсловна организация, която отдавна следва линията на целенасочено дискредитиране на властта във всичките й форми, се включва в дебат по темата за словото на президента, както и за паралела между личността на Румен Радев и тази на Бойко Борисов.

тправените от Мазгалов реплики както към автора на поста Асен Генов, така и към други граждани, включили се в разговора, далеч прекрачват границата на добрия тон и изискуемото за всеки български съдия ниво.

Нещо повече – освен, че съдията влиза в откровен политически разговор, като не крие агресивното си настроение към премиера Борисов и личните симпатии, които изпитва към президента Радев, той нарушава поне 4 точки от Кодекса за етично поведение на българските магистрати, употребявайки думи като „кочина“, „корумпирано управление“, „селски кенеф“ и „Горно Уйно“.


„Nina Zaimova какви методи, госпожо? Питам Асен защо му е толкова важно сега да се разводняват едни ясни и конкретни искания за оставка, с коментари от типа "ти пък си много убав". Какво не Ви стана ясно? Да ви го нарисувам ли? Защото всъщност това псевдоинтелектуално словоблудство и философстване ни държи твърдо поданици на кочината. Що да протестираме, като можем да обсъждаме на маса и във фейса кой какъв бил и че точно той не можело да казва това или онова“, обръща се Мазгалов към гражданка, подписала се с името Nina Zaimova.

След кратък спор между съдията и Zaimova относно начина, по който тя се обръща към него, Мазгалов влиза и в директен спор с автора на публикацията Генов, като казва: „А за сравнението между Борисов и Радев- първият очевидно инспектира новооткрит селски кенеф в Горно Уйно, охраняван от стотина мутри. Радев е сред цялата маса протестиращи с двама души охрана. Толкова!“.
 



Спорът продължава с настояване от страна на члена на ръководството на ССБ, че Борисов всъщност се крие от протестиращите. В разговора, Мазгалов дори обвинява полицаите в лъжа относно това, че при протестите в сряда срещу тях е бил употребен сълзотворен газ от страна на протестиращи.

 „Глупости, от месеци се появява на протестите. Ама те са "червени", нали? Това го прави всъщност само Борисов. И напоследък поради тази именно причина е принуден да скита немил- недраг на майната си по планински селца, заедно с два буса флоровци за ръкопляскане“, обръща се съдията към Асен Генов.

И продължава: „Вместо да се упражняваш в тези философии, защо например не отидеш да питаш началника на СДВР защо лъже, че не полицията, а протестиращите използвали сълзотворен газ. 20 полицаи били (само)обгазени в болница“.


Всичко цитирано дотук показва, че съдия Мазгалов не само, че не спазва етичните норми на поведение в обществото, каквито безусловно е задължен да следва, но и че очевидно не се притеснява от евентуална санкцията вследствие на действията си. Подобни разговори и епитети от страна на действащ магистрат и член на Управителния съвет на една от най-шумно демонстриращите се като морален стожер организации, каквато безспорно е ССБ, са недопустими и явно накърняващи доброто име на съдебната власт.

Последното би трябвало да даде и повод на Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) за незабавна реакция и взимане на мерки срещу подобен език от страна на съдии, които освен всичко останало по закон са ограничени в това да правят политически изявления и да заемат политически позиции. Обратното би дало сигнал, че всички български магистрати могат да си позволяват нецензурен език и грубо отношение към представители на други власти, както и уронване на престижа на съдебната система.