София диша по-леко: забраната за стари коли изчисти въздуха с 10%

След въвеждането на нискоемисионните зони в столицата замърсяването е намаляло осезаемо, но шофьорите остават разделени

https://blitz.bg/obshtestvo/sofiya-disha-po-leko-zabranata-za-stari-koli-izchisti-vazduha-s-10_news1116205.html Blitz.bg

Въздухът в София е станал с 10% по-чист след въвеждането на т.нар. нискоемисионни зони, показват данни на Столичната община, цитирани от bTV.

Ограничението за движение на стари автомобили в центъра на града е дало осезаем резултат още през първите месеци от действието си.

Нова секира за хората със стари коли в центъра на София


По думите на Марин Маринов, директор на дирекция „Климат, енергия и въздух“ в общината, през първия месец след старта на мярката е отчетено дори 25% подобрение на качеството на въздуха, а в рамките на целия тримесечен период – устойчив спад на замърсяването с около 10%.

Заради положителните резултати от 1 декември зоните ще бъдат разширени. Най-старите автомобили, попадащи в първа екокатегория, вече няма да могат да се движат в т.нар. „широк център“ – между булевардите „Константин Величков“, „Сливница“ и „Ситняково“ до улица „Сребърна“.

Остава в сила и забраната за колите от втора екокатегория, но само в „малкия ринг“ – между „Опълченска“, „Васил Левски“, „Скобелев“ и „Патриарх Евтимий“.

E20 идва: Новото гориво между по-ниски емисии и страхове за старите автомобили


Не всички софиянци обаче приемат разширяването на зоните с одобрение. Част от шофьорите смятат, че мярката е прибързана и ще създаде излишни усложнения. "Не мисля, че само това е проблемът с автомобилите. Нямаме възможност всички да си купим нови коли“, коментира един от тях.

Други пък подкрепят ограниченията с аргумента, че старите автомобили са основен замърсител. „Всички коли, които нямат евростандарти, просто трябва да излязат от употреба. Едно време имаше само печки, сега всичко е от колите“, казва 70-годишен жител на столицата.

По данни на общината миналата зима камерите са заснели над 222 хиляди нарушения. Въпреки това санкциите остават символични – 50 лева за нарушител, като дори при многократни заснемания в един ден глобата се начислява само веднъж.

Докато за едни нискоемисионните зони са необходима крачка към по-чиста столица, за други те остават скъпоструваща промяна, която ще затрудни ежедневието им. Но според експертите резултатът вече е видим – София започва да диша по-леко.

 

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай