София - Умен град
Иновативни решения за превръщане на София в умен, екологичен и информиран град
СОФИЯ - УМЕН ГРАД**- ИНОВАТИВНИ РЕШЕНИЯ ЗА ПРЕВРЪЩАНЕ НА СОФИЯ В УМЕН, ЕКОЛОГИЧЕН И ИНФОРМИРАН ГРАД
като форма на решения на Фондация „Хелп“ в партньорство с район „Илинден“ и район „Нови Искър“ на Столична община по проекта „Виртуално-художествени решения за справяне с проблемите от хуманитарната криза, вследствие на войната в Украйна и дейности за постигане на равенство между половете“. Проектът се изпълнява с финансовата подкрепа на Столична община, Програма „Европа“ 2023.
Общата ни цел: Да се усили информираността на жителите на София чрез прилагане на виртуално-художествени решения за постигане на равенство между половете и за премахване на насилието и за провеждане на атрактивни практики за решаване на проблеми, причинени от хуманитарната криза в следствие на военните действия на територията на Украйна. Чрез извършваните дейности ще се усили авторитетът на Р България, свързан с прилагане на ценностите на Европейския съюз, като се увеличава чуваемостта на приемащото общество в гр. София и ще се постигне положителна промяна и положителен пример.
Съдържание: 0. Какво е умен град и какво се очаква от него ?
1. Идея за споделяне на информацията https://drive.google.com/file/d/1Hct8o-wDHysrCQO7a3sHwrBSZUciNpPw/view?usp=sharing
Младите ни специалисти: Джоузеф Фард, създателят на рекламната и медийната стратегия на проекта, алумни на Американски колеж София и студент в трети курс на Медицински университет София.
И инж. Стефан Шахънов, бакалавър от ТУ-София, магистър от Imperial College London - технически експерт на проекта.
0. Какво е умен град, какво се очаква от него и как София ще се превърне в столица, поставена на културната карта на света.
Стремежът ни е да създадем „иновативни културни събития”, с нестандартен новаторски подход за социализиране на градски пространства в партньорство с неправителствения сектор: чрез въвеждане на нова интерпретация на темите – за решаване на обществен проблем, причинен от хуманитарната криза в следствие на военните действия на територията на Украйна, за постигане на равенство между половете и за премахване на насилието, с цел създаване на позитивно отношение на жителите на СО, райони: „Нови Искър“ и "Илинден", като направим усилия, за да се привлекат целеви групи от дипломатическите среди на Европейския съюз в София, за които да стане видно, че е столица на толерантността и град без език на омразата, ксенофобията и екстремизма. Да извършим дейности, заедно с районите администрации на двата района, с висока степен на популяризиране, за да се промени позицията на жителите на тези райони- от пасивни/негативни зрители в активни участници в събитията по проекта.
- Дефиниция: https://en.m.wikipedia.org/wiki/Smart_city
- Елемент от дефиницията - споделяне на информация “Sharing data from different systems and sectors creates opportunities for increased understanding and economic benefits.” [6][7] Съществен компонент на концепцията за умен град е споделянето на информация (информираност на гражданите). Днес всеки смарт телефон позволява достъп до наличната в Интернет необятна информация, като това е канализиран процес: - търсене в интернет / търсене в сайта - получаване на отговор на телефона Общото за гражданите на един град е общата територия, която обитават.
ИДЕЯ ЗА НАСЪРЧАВАНЕ НА МЕЖДУКУЛТУРНИЯ ДИАЛОГ, ЧРЕЗ ВИЗУАЛИЗАЦИИ, ДИСПЛЕИ И РОБОТИ
Мотивацията ни е да насърчим междукултурния диалог по болезнените въпроси за бежанците -пострадалите от военни и хуманитарни кризи от Украйна, водещи до стрес, бедност и загубата на човешки животи.
Екипът, съставен от изтъкнати професионалисти и подкрепен от доброволци, си е поставил амбициозната задача, заедно с администрацията на район „Нови Искър“ и р-н „Илинден“, да осъществи интерактивно пренасяне на художествено съдържание - филми за бежанци от Украйна, както и документално кино срещу домашното насилие, което би усилило вниманието на жителите на тези райони - чрез провеждане на срещи с лектори и излъчване на дигитални, интерактивни, аудиовизуални продукти.
Категорично споделяме становището, че потребностите, които имат целевите групи на ниво жители на Райони „Нови Искър“ и „Илинден“, е да им бъдат разяснени проблемите, през които преминават бежанци и пострадалите от военни и хуманитарни кризи и особено жените и децата, които са най- уязвими.
С настоящия интердисциплинарен проект се надяваме да въведем иновативни дейности и решения за постигане на равенство между половете и за премахване на насилието над жените, като бъде намален броят на жертвите. Чрез развиването на социалната кампания под формата на изготвяне и публикуване на информационни материали, излъчване на филми
и организиране и провеждане на информационни събития и кампании, се надяваме да увеличим информираността по тази проблематика, както и да създадем в приемащото общество един позитивен модел, заедно с общинската администрация.
Автори: Джоузеф Фард и Стефан Шахънов
Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Столична община, Програма „Европа“ 2023, в партньорство с район „Илинден“ и район „Нови Искър“ на Столична община.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни