Днес влизат в сила нов пакет от промени в закона за ДОО. Майките биха могли да се върнат на работа 136 ден след раждане (след 6 месец), без да загубят обезщетението си. Те могат да не се откъсват за дълго от професионалната среда. Това каза министърът на труда и социалната политика Бисер Петков в предаването „Още от деня“ по БНТ.

„Наред с тази промяна влизат в сила разширяването на кръга от лица, които могат да ползват обезщетение за отглеждане на деца. Това е възможност, която всяка една майка ще прецени дали да използва“, допълни министърът. „Демографската политика е много важна. Тя касае всички секторни политики. До колко е успешна тя зависи от това как всички мерки ще бъдат целенасочени. Преодоляването й е предизвикателство пред нас. Мерките ще бъдат свързани, както със стабилизиране на раждаемостта и нейното стимулиране (тридетният модел). Много възможности има по отношение на намаляване на смъртността, на намаляване на миграционния поток. Това е многопосочна политика, която трябва да се подкрепя от всички, да е водещ приоритет и да се подкрепя от всички“, подчерта социалният министър.

„По отношение към майките, България е една от държавите, които има най-щедра политика. Размерът на обезщетение за бременност и раждаме е 90% за 12 месеца плюс още 45 дни. Даваме си сметка, обаче че тази политика не дава очакваните резултати. Става дума за сигурност, за перспектива пред младите хора, покриване на основните нужди. България е една от страните, в които жените имат високоплатени реализации, например в ИТ-сектора“, посочи министър Петков.

Министър Петков коментира и проблемът с инвалидните пенсии. По думите му до момента такива получават 518 000 пенсионери. „Инвалидните пенсии са проблем, тъй като едно лице може да получава повече от една пенсия. В последните месеци броят им започна да намалява. Преизчисляването им ще донесе по-голяма справедливост при разпределянето на този ресурс на държавата и това той да се насочат към тези хора, които наистина имат нужда“, убеден е Бисер Петков.

„Младежката безработица е голям проблем не само у нас, но и в цяла Европа. В България резултатите от програмата „Европейска гаранция за младежта“ дава добри резултати. Проблем е групата на неактивните млади хора, които не се квалифицират, не работят и нямат желание да работят. Насърчаваме тази група хора да спрат да циклят. С помощта на медиатори се повишава информираността им и желанието им да си потърсят работа“, каза още социалният министър.