„Българската прокуратура не може да бъде унищожена, защото това трябва да мине през конституционна реформа. А щом мафията е притеснена, явно прокуратурата е направила доста за противодействие на завладяната държава“.

Това коментира пред БНТ Мария Карагьозова, юрист и съпредседател на Гражданския съвет на Висшия съдебен съвет по повод записите, разпространени преди дни в прессъобщение на Софийска градска прокуратура, и оповестените по-рано през март записи между лица, разследвани за организирана престъпна група.

В разпространените записи стават ясни тесните връзки между хора от подземния свят и обвинени в тежки престъпления – като Цветан Василев, братя Бобокови, Красимир Каменов-Къро.

„Тези хора разполагат с изключително голям финансов капитал, а и с голямо политическо влияние. Става ясно, че лицата са готови на всичко, за да спасят живота си и да не го прекарат зад решетките и че имат близки отношения с политически партии, които са вътре в парламента“, отбеляза Карагьозова. Тя посочи, че в записите многократно се споменава името на „Продължаваме промяната“, на Асен Василев и че „каквото им кажем, това ще правят“.

На въпрос дали Иван Гешев чувства като заплаха идеята за реформи в съдебната система, за отчетност и контрол над главния прокурор, Карагьозова отговори, че начинът, по който се предлага законопроектът, изработен от министър Крум Зарков и преди това от министър Надежда Йорданова е противоконституционен и не представлява заплаха.

„От години се правят опити за законодателни промени. Последните са с преходни и заключителни разпоредби в Наказателния кодекс да се осъществява контрол върху главния прокурор. На хората се внушава, че главният прокурор е безконтролен и той не може да бъде отстранен, което разбира се въобще не е вярно“, подчерта тя.

Карагьозова припомни, че сега опитите са да се прокара законодателство според което главният прокурор да може да бъде отстраняван от членовете на ВСС по различен начин и с по-малко гласове, отколкото, ако става въпрос за отстраняване на председателя на ВАС или председателя на ВКС. „А това е вид дискриминационно, извънредно законодателство, което се прави специално за един човек“, изтъкна тя.

На въпрос какво е направила прокуратурата по отношение на лицата, включени в списъка „Магнитски“, бе отбелязано, че този списък няма действие на територията на ЕС и че не са представени никакви доказателства за предполагаемата незаконна дейност на тези лица. „От прокуратурата обаче със сигурност са проверили включените в него“, категорична бе тя.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук