"Поне един час след като си се нахранил, не бива да влизаш в морето - иначе може да получиш преплитане на червата и да умреш!" Тази страшна перспектива наистина ме държеше далеч от водата като дете. Днес митът е наполовина развенчан: медицината не е документирала случай на удавяне вследствие на преяждане. Но той не е единственият – ето още „научни” твърдения, неиздържали „изпита” за достоверност.

Изчислителните машини са плод на днешната епоха

Всички знаят, че първият електронен цифров компютър - в днешния смисъл на понятието - е известният Atanasoff–Berry Computer (ABC), изобретен от Джон Атанасов, американски инженер от български произход. Но на малко хора е известно, че първият механичен аналогов компютър, известен днес като „механизмът от Антикитера”, е създаден през 150-100 г. пр.н.е., като тази технология очевидно не е била нова дори за онова време.

Съвременни възстановки доказват, че този ръждясал артефакт е представлявал изключително прецизно изчислително устройство, създадено да калкулира позициите на известните по това време астрономически тела (планети и звезди), да предсказва слънчеви и лунни затъмнения, както и да определя датите според няколко различни календарни системи. Древната машина е намерена от гмуркачи в потънал кораб през 1900 г. в близост до бреговете на остров Антикитера, северозападно от остров Крит.

Използваме едва 10 процента от мозъка си

Странно е, че в началото на 21. век все още вярваме в това! Тази погрешна теория обикновено се свързва с Айнщайн, при това съвсем незаслужено, тъй като ученият никога не е казвал нещо в този смисъл. Всъщност съвременните изследвания показват, че непрестанно използваме много повече от 10% от нашето сиво вещество. Факт е, че в човешкия мозък няма „спящи” зони и на практика нито една част от него в никой момент не е изцяло пасивна.

В момента на Земята живеят повече хора, отколкото от началото на човешката история досега

Няма точна сметка за броя на хората, които са живели от началото на човечеството до днес. Най-добрите предположения на учените сочат цифра някъде между 45 и 250 млрд. души. Но дори и да приемем за вярна най-ниската цифра 45 млрд., тя далеч надхвърля днешните 6,6 млрд. души, които живеят на Земята. Този факт, изглежда, е бил добре известен на Артър Кларк, защото първото изречение на романа му „2001: Една одисея в Космоса” от 1968 г. гласи: "Зад всеки човек стоят 30 призраци, защото това е съотношението, с което мъртвите надвишават живите".

Алкохолът убива мозъчни клетки

Това е стар мит, очевидно измислен от същите хора, които твърдели, че ако алкохолът попадне в кръвоносната ти система, може да се подпалиш и да изгориш жив. Според съвременната наука това притеснително твърдение просто не е вярно. Алкохолът далеч не убива мозъчните клетки – консумиран в умерени количества (с много сериозен акцент върху думата „умерени”), той дори може да подобри когнитивните функции на мозъка и да запази умствения потенциал до преклонна възраст.

Дъждовните капки имат формата на сълзи

Съвсем не. Малките капки имат сферична форма, създадена под въздействието на въздушното налягане върху тяхната повърхност. Капките, по-широки от 2,5 мм, се сплескват като хамбургер. Най-големите се отварят като парашут и се разпадат от въздушното налягане, докато падат.

Косата и ноктите продължават да растат и след смъртта

Този мит вероятно се е родил от романа на Ерих Мария Ремарк „На Западния фронт нищо ново”, където авторът описва как ноктите на загиналия му приятел продължавали да растат. Спокойно и с известно облекчение можем да развенчаем това вярване. Истината е, че след смъртта кожата се дехидратира, поради което се свива – затова сякаш косата и ноктите изглеждат по-дълги. Всъщност за техния растеж се изисква сложен хормонален обмен, който е невъзможен след смъртта.

Ако го вдигнеш от земята до пет секунди, може да го изядеш

Теорията, че нещо се замърсява пет секунди след като падне на земята, е удобна за майките с малки деца, но от научна гледна точка си е направо смехотворна. Ако по земята или по пода има микроби и бацили и храната падне върху тях, те ще полепнат върху нея незабавно. От друга страна, редно е да кажем, че да се поглъщат микроби и мръсотия не е чак толкова страшно – по този начин си изграждаме по-силна имунна система.

Великата китайска стена е единственото съоръжение, построено от човека, видимо от Космоса

Въпреки внушителната й дължина от 8851 км стената всъщност не се вижда „с просто око” от Космоса. Иначе щяха да бъдат видими и много шосета и магистрали, които са по-широки от нея. В различните си участъци стената е широка от 4,5 до 10 метра.

Трябва да се пият най-малко по два литра вода на ден

Този фалшив мит се заражда през 1945 г., когато станало популярно твърдението, че един възрастен човек трябва да изпива по 1 мл вода за всяка погълната калория. Истината е, че не съществува минимална норма за пиене на вода. Нуждата на организма от вода зависи от много фактори и е индивидуална. Факт е, че прекаляването с вода също може да бъде опасно за здравето, а в по-екстремни случаи може да доведе дори до смърт, предизвиквайки хипонатриемия (намалено съдържание на натрий в организма).

Жена не може да забременее по време на менструалния си цикъл

Въпреки че е малко вероятно, „когато става дума за забременяване, невъзможни неща няма”. Това казва Аарон Керъл от Университета в Индиана, САЩ, съавтор на книгата „Не си гълтай дъвката - митове, полуистини и откровени лъжи за твоето тяло и здраве”. Той обяснява, че след като попаднат в женското тяло, търпеливите сперматозоиди могат да „чакат” за яйцеклетка повече от седмица. Овулацията може да настъпи малко след или дори по време на менструалния цикъл, докато трае кръвотечението. 




Източник: obekti.bg