Свързана с Марешки фирма печели от износ за животоспасяващи лекарства
Вместо да стигне до пациентите в България, медикамент се препродава в Европа на над два пъти по-висока цена
Животоспасяващи лекарства, които се заплащат от НЗОК, вместо да стигнат до пациентите в България, се изнасят към европейски държави, където цените им са в пъти по-високи и някой печели много за сметка на болните у нас. Това констатира Валя Ахчиева в предаването си „Открито“ по БНТ в продължение на своето разследване за т. нар. паралелен износ на скъпоструващи лекарства.
Пример: Една инжекция „Хумира“ в България струва 1600 лв., а в Германия 1878 евро.
През януари 2017 г. Министерството на здравеопазването и Агенцията по храните само за месец са засипани с над 100 сигнала от пациенти, които алармират, че не могат да си намерят лекарството по аптеките.
Днес, 5 месеца по-късно, нито един компетентен орган не е установил кой извършва паралелния износ, колко и как печели, нарушение ли е това, престъпление ли е и как пациентите да бъдат защитени, констатира разследването.
Ахчиева показва Решение №1132 на Комисията за защита на конкуренцията от 22 декември 2016 г., произнасящо се по производство по преписка за извършване на секторен анализ на пазара на търговия на дребно с лекарствени продукти, заплащани напълно или частично от НЗОК (анализ за периода 2010-2015 г.) Въпросното решение не е взето предвид от никого, а институциите, казват, че не знаят за него.
В решението са посочени конкретни фирми, които извършват паралелен износ на скъпоструващи лекарства. Там е посочена и фирмата „Трейднет България“, излизаща в търговския регистър на името на Веска Марешка, 73-годишната майка на Веселин Марешки. Тя представлява и фирмата „Фармнет“, която е търговец на едро на лекарства. В съвета на директорите влиза и съпругата на Марешки – Светлана Марешка.
В първата част на разследването беше показано, че „Фармнет“ снабдява с „Хумира“ аптека „Марешки“ в Силистра, а тази аптека е на първо място за 2014 г. по получени пари от НЗОК за този медикамент (за болни с диагноза ревматоиден артрит).
През 2012 г. Веска Марешка продава „Трейднет България“ на руската гражданка Нина Катченко, която осъществява реекспорта на лекарства. Нина Катченко е упълномощила Веска Марешка да я представлява пред държавни институции, но според законите у нас упълномощеното лице не носи отговорност за действията на фирмата. Разрешението на „Трейднет България“ за търговия на едро с лекарствени продукти е получено от Изпълнителна агенция по лекарствата, фирмата има склад във Велико Търново, от който тръгват всички лекарства за Европа.
Според Наредба №39 двете фирми – „Фармнет“ и „Трейднет България“, които имат склад на един и същи адрес, трябва да имат два отделни входа. Според главния фармацевт на „Фармнет“ вторият склад е някъде вътре в сградата. През 2010 г. е направена поправка в наредбата, която позволява през един вход да се стига до два склада.
Но така или иначе, ако в сградата има два склада на двете фирми, това означава, че едината е вносител на лекарствата („Фармнет“) и оттук тръгват лекарствата за аптеки „Марешки“, но пак оттук тръгват и лекарствата за Европа през износителя „Трейднет България“, посочва Ахчиева.
На адреса в Ихтиман, посочен като седалище на „Трейднет България“ – ул. „Ивайло“ 39, няма такъв офис.
Ахчиева сигнализира ИАЛ, а от контролния орган установява, че двете фирми са със складове на един и същи адрес. Помещенията на „Трейднет България“ са заключени, направени са снимки, които показват, че там няма лекарства. Помещенията са разположени на партерен адрес в самостоятелна сграда, в която се намират помещенията и на „Фармнет“.
От Националната агенция по приходите обясняват, че „Трейднет България“ е осъществила паралелен износ от началото на годината на обща стойност 5 млн. лева за първото тримесечие. Изнесени са лекарства за Румъния за над 3 млн. лева, за Германия за над 1 млн. и 200 хил. лв., за Англия за над 82 хиляди лева, за Чехия за над половин милион лева. „Фармнет“ е продала лекарства на „Трейднет“ за близо 3 млн. лева.
Веселин Марешки отказва коментар по темата.
Последвайте ни
0 Коментара: