СЗО: Oмикрон убива, от това зависи дали ще сте сред жертвите СНИМКИ
Симптомите на варианта, който се разпространява много бързо, се различават от предишните варианти и се бъркат с обикновената настинка
Симптомите на варианта Омикрон, който се разпространява много бързо, се различават от предишните варианти и се бъркат с обикновената настинка.
Омикрон обаче носи голям риск, особено за възрастните хора и тези със здравословни проблеми. Припомняме, че когато вариантът на коронавирус Omicron беше открит за първи път в Южна Африка миналия ноември, това разтревожи учените. Вариантът изглеждаше доста различно от предишните варианти на коронавируса поради над 30 мутации, открити в шиповия протеин. Скоро стана ясно, че тези мутации дават на Omicron способност да заобикаля ваксините.
Въпреки това, докато новите случаи на Covid-19 са на рекордно високо ниво, данните от различни страни показват общ резултат. Типичен случай на Omicron не само се представя малко по-различно, но също така вероятно причинява по-нисък процент на сериозно заболяване.
Учени от университета Case Western Reserve са установили, че рискът да бъдат приети в интензивното отделение по време на скока на Omicron в САЩ е около половината от риска, наблюдаван по време на скока на варианта Delta.
Пулмолог от университета Case Western Reserve, старши автор на новото изследване, сподели: „Открихме, че в по-възрастната възрастова група, дори по-малко от варианта Delta, това все още е неприятно заболяване. Oмикрон не трябва да се приема лекомислено“, каза Памела Дейвис. Тедрос Адханом Гебрейесус, генерален директор на Световната здравна организация (СЗО), каза: „Въпреки че Oмикрон изглежда по-малко тежък в сравнение с Delta, особено при тези, които са били ваксинирани, това не означава, че трябва да бъде класифицирано като „леко“. Точно както предишните варианти, Omicron хоспитализира и убива хора“, каза той.
За разлика от предишните варианти на коронавируса, по-голямата част от хората, заразени с Omicron, имат симптоми, които отминават относително бързо и не изискват болнична помощ, съобщават експерти. Лекарите установиха, че повечето случаи на Omicron са склонни да изглеждат като обикновена инфекция на горните дихателни пътища. „Най-често виждаме главоболие, хрема, запушен нос, възпалено гърло, кихане и умора. Кашлицата е по-лека от предишните варианти. Треската е по-рядка“, каза Джон Ванчиер. – От друга страна, загубата на мирис и вкус не е често срещана при Omicron, съобщават лекарите. По-малко пациенти, включително по-възрастните, имат симптоми, свързани с проблеми на долните дихателни пътища, като задух“.
Също така някои симптоми се наблюдават по-често при Omicron, отколкото при Delta. Най-известните от тях са гадене, нощно изпотяване и болки в кръста. От друга страна, Ванчиер каза, че симптомите се появяват по-бързо, когато хората са заразени с Omicron. Няколко проучвания показват, че инкубационният период – времето, необходимо за развитие на симптомите след излагане на вируса, е около три дни.
За разлика от тях инкубационният период беше около четири дни във варианта Delta и пет дни в оригиналния вариант на коронавирус, който беше открит в Ухан.
Последвайте ни
4 Коментара: