По стара традиция в село Голица направиха обичая за Петльовден. Това е ден на мъжките рожби, който води началото си от времето на османското иго, информира „Булфото“.
Традицията повелява да се заколи петел и да се ходи на гости при най-старата акушерка в селото.
 

На някои места Петльовден е разглеждан и като мъжки аналог на обичая Бабинден. Според изследователи е наследник на древен славянски празник в чест на лова и пчеларството, на който се приемат новите ловци.

Преданията пък разказват история на повече от 300 години. Петльовден е свързан със събирането на най-тежкия за нашия народ данък – кръвния, взимането на малки момчета. Стари хора и легендата разказват как смела еркечанка жена скрива мъжкото си чедо и отказва да го даде на турците, а те се заканват, че ако не го предаде, то ще бъде заклано. Тогава тя заявява, че сама ще заколи скъпото си момче, но не ще им го даде.
 

През нощта тя извежда и скрива детето си далеч извън селото, заклала в полунощ петела на прага на къщата и опръскала с кръвта му навред. Когато сутринта дошли повторно, турците останали стъписани пред постъпката на майката и повече не събирали момчета за еничари от това сели. Затова този ден се отбелязва като празник на мъжката рожба, като ден на мъжкото начало на рода български.