Вечна слава на тия героични чада на нашия народ, които със слово и меч осъществиха Съединението. С тези думи и под звуците на националния химн на 6 септември 1985 година първият партиен и държавен ръководител Тодор Живков открива Паметника на Съединението. Скулптор на внушителната 12-метрова фигура е Величко Минеков. Тато толкова много я харесал, че се провикнал към Минеков: "Величко, ти надмина себе си".
Паметникът е издигнат в Пловдив по случай 100-годишнината от Съединението. По време на тържествата  за откриването парашутният полк е почетен караул.  „Спомням си онзи ден, защото в целия град цареше едно празнично, приповдигнато настроение. На самото откриване се бяха събрали стотици хора, игла да хвърлиш, нямаше къде да падне”, спомня си 85-годишният Петър Станков. Възрастният мъж  живее на метри от паметника и в последните години не е пропускал честванията на празника. Вечер пък често посяда на пейките зад монумента. Наборът му Иван Георгиев обаче все гледа да го склони да отидат към Главната. „Хубаво, ама не може да се седне за дълго тук. Младежите са го превърнали в площадка за скейтбордове. Шумно е, а и не пазят, пушат и хвърлят фасовете по земята. Отдавна трябваше да им намерят друго място, където спокойно да си направят рампи. И за тях да е по-удобно”, възмущава се пенсионерът.  

Булевард  „6 септември” започва от Спортното училище „Васил Левски” и стига до завод „Чайка”. Освен паметника, мъжете са категорични - булевардът е приютил няколко емблематични сгради. Едната е на аптека „Марица”. И въпреки че е разрушена в началото на 70-те, няма пловдивчанин, който да не знае къде се е намирала. Вероятно защото е била най-красивата сграда в града. Оригиналната аптека "Марица" е закупена през 1908-а от дарителя Харитон Кутев, който брои суха пара на двама братя арменци фармацевти. Реконструира я основно и я открива през 1911 г. Тогава цялата преса пише за невероятната пловдивска сграда. Славата минава българските граници. Но това не спира комунистическата власт да я събори, понеже запречвала изгледа към днешния блок. 

„Навремето на мястото на Областната управа се помещаваше една външнотърговска фирма. По комунистическо това беше една от най-модерните сгради. Живко Желев често правеше предавания във фоайето. Отпред имаше паметник на партизанката Йорданка Николова. Ама какво се случи с него, не знам”, разказва Станков. Сред забележителните здания на булеварда е и Регионалният исторически музей - Зала Съединение. Както и Спортното училище, което се гордее с 8 олимпийски, 49 световни, 47 европейски титли. То е дало на България велики спортисти като Стефка Костадинова, Йордан Йовчев, Петър Мерков, Мария Петрова, Асен Златев, Стоян Делчев, Севдалин Маринов, Николай Бухалов, Ваня Гешева, Наим Сюлейманов, Милен Добрев, Ива Пранджева, Цветана Пиронкова.

"Хубаво е да живееш на центъра, но малките улички наоколо са напълно непроходими. Колите няма къде да спрат, а да не говорим, че ако се наложи да влезе по-голям камион или, не дай боже, пожарна или линейка, става страшно", отчитат възрастните мъже.

Източник: Marica.bg.