Една история, разказана от здравен работник в Смолян, събуди у нас противоречиви чувства. Хем се възхитихме на жената в бяла престилка за проявената човечност, хем ни стана тъжно за един възрастен човек, чиято съдба го е отвела в старчески дом, хем се прокрадна съмнението: държавните домове за стари хора крадат ли нашите баби и дядовци?...

Ето трогателния разказ на Сийка Кюлханова, публикуван в социалните мрежи, пише Глас нюз бг

"Преди няколко дни в очната клиника, в която работя, дойде на преглед един възрастен човек, видимо добре облечен и спретнат. Когато му казах, че трябва да плати 1 лв. потребителска такса за пенсионер, той през сълзи ми отговори, че в дома за възрастни хора, в който живее, му взимат цялата пенсия и не му дават нито един лев да има в себе си.

След прегледа му подарих капките за очи, които му изписа докторът, и също така му дадох 10 лв., за да има някакви пари в себе си. Той ги прие, въпреки че му беше страшно неудобно.

Два дни по-късно беше 8 март, аз бях на работа от по-късно през деня, от колегите ми разбрах, че е дошъл един възрастен човек, седнал и просто чакал. Чакал доста време и си тръгнал, без да каже нищо. Днес, 9 март, рано сутринта дойде същият човек при мен и ми поднесе тези шоколади като подарък за деня на жената.

Благодарен за малкия жест, който съм направила за него. Видимо щастлив и много доволен от това, че очите му се подобряват от капките. Отново ми благодари многократно, накрая си тръгна с думите “никой не е правил такова нещо за мен!”

След направената от мен проверка установих, че в държавните домове за стари хора би трябвало да им се взима 70% от пенсията за издръжка, а останалите 30% да им се предоставят за лични разходи, да ама не. Къде отиват останалите 30%? В кой джоб влизат и оставят толкова хора с нито една стотинка? Хора работили цял живот за държавата си...

А това за мен беше най-хубавият подарък, който съм получавала някога!"

От разказа на жената не става ясно за кой точно дом за стари хора става дума. Но преди години Агенцията за социално подпомагане беше установила не един или два случая, в които се удържаше повече от регламентираното, което ощетява ползвателите на услугата.

По закон, за да бъдат настанени в старчески дом, бабите и дядовците трябва да се разделят с 70% от пенсията си.

Същата е таксата и за възрастните с физически или сетивни увреждания, докато за тези с психически и умствени проблеми таксата представлява 80 на сто от пенсията им. Остатъка възрастните би трябвало да харчат за каквото решат.

В същото време таксата в старческите домове може да надвишава 70 процента от пенсията на човек и той да дължи действителните разходи за издръжка, само ако има спестявания или ценни книжа над 500 лева, ако е продавал имот през последните пет години или ако има договор за предоставяне на собственост срещу издръжка или гледане.

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук