Реакцията на Благой Рагин е доста неадекватна. Проблемът е доста дълбок, като почнем от това, в какво превърнахме туризма – от страна, привлекателна за средните, образовани туристи, се превърнахме в страна с най-евтин туризъм – евтин алкохол и секс. Привличаме младежи без никаква култура. Това каза в ефира на БНТ Андон Дончев, председател на Комисията по политиките за българите в чужбина, коментирайки скандала с бесния шведски общ работник, който изрита камериерка в Слънчев бряг, която има висше икономическо образование.
В Украйна има 350 000 - 500  000 души хора с български произход, разкри той. Дончев обаче не успя да обясни защо толкова малко хора от тази страна са допуснати да кандидатстват за българско гражданство, и защо им се създават пречки. „Статистиката е фрапантна. В Молдова процентът е над 45. А в Украйна е само 3%. Това е необяснимо, защото това е страна с доста обтегната обстановка. За мен е необяснимо толкова малко хора да проявяват интерес”, каза той.
 
Дончев обясни, че преди години законът бе променен уж, за да се улесни кандидатстването. Било е въведено удостоверение за български произход, но на практика се получава обратното. За да го получи, кандидатстващият трябва да представи определен комплект от документи, които да доказват неговия произход, но на базата на тези документи се дава на една институция правото да издава още един допълнителен документ. Това само спъва процеса, защото въпросните документи се разглеждат от още три институции, обясни депутатът от Воля.
 
Друг проблем е, че държавната агенция за българите в чужбина не разполага с експерти, които да установят автентичността на документите. При съмнения агенцията трябва да се обръща към външна фирма. А в случай когато няма документи, агенцията може да си избира неправителствени организации в определените страни, които могат да издават документи за произход, които са валидни. Но при тях не е ясен процеса на техния избор.