В момента у нас няма нов кредитен бум, но има съживяване на определени сегменти. Българската икономика работи и догонва по-развитите икономики в Европа.

Освен с капитала на големите бизнес играчи това става частично с кредити. Погледнат от този ъгъл, ипотечният сектор ​- особено в големите градове - стигна точка на прегряване. А динамиката му се поддържа от пазара на недвижими имоти. Това коментира пред „Марица“ банкерът Левон Хампарцумян. 

Според финансиста пазарът на имоти у нас обаче е далеч от понятия като „балон“ и не носи индикации за катастрофални прегрявания.

„Засиленият интерес към кредитите е факт, но аз не мисля, че това е повод за тревога. Това е по-скоро повод за внимание!", допълни банкерът.  

 Така ли стоят нещата с имотите и има ли балон на този пазар

„Не, няма. Това и БНБ го каза. Тук отново зависи как дефинираме балона, защото „балон“ не е научно понятие.

Това, което се наблюдава, е, че имаме бърз растеж на ипотечните кредити в сравнение с другите кредити на пазара. Но това са процеси, свързани с по-високите доходи на хората и с добре работещата икономика.

Днес безработицата е на много по-ниски нива, което означава, че хората имат работа и доходи“, обясни Хампарцумян. 

Финансистът дойде в Пловдив, за да открие първата среща от програмата за мотивация и кариерно ориентиране на учениците от 7​. клас в ОУ „Княз Александър I“, Пловдив.

„Тази програма е част от стратегията ми за развитие на училището. Целта ѝ е да мотивираме и вдъхновим нашите ученици, като организираме за тях тези ежемесечни срещи с вдъхновяващи личности, които са се доказали в своята сфера“, каза директорката на училището Гергана Янева.

Левон Хампарцумян бе първият гост-лектор в програмата.

Той разказа на присъстващите за живота си и за знанията и уменията, които е придобил. Обясни какво му е коствало да бъде на отговорен и важен пост в банковата ни система толкова дълго време. Какви компромиси е направил със себе си и за житейските и професионални качества, които е придобил и са му помогнали да постигне това високо ниво на  професионализъм.

 „Когато не ви се получават нещата ​- сменете посоката, посъветва банкер​ът възпитаниците на ОУ „Княз Александър I“. И им припомни крилатата фраза: „Ако работата ти е твоето хоби и вдъхновение ​- то няма да работиш нито един ден“. 

Той разби и митовете за най-престижните и доходни професии 

„Не всеки от вас ще има академична кариера след време. Не всеки ще покори нови звездни светове, но ще има някой, който ще е звездата в лепенето на плочки за баня например.

Защо не? Знаете ли, че надницата на подобен майстор в Германия достига до 30 000 лева на месец“, даде пример банкерът.

Хампарцумян разказа какъв път е преминал, за да достигне до поста  главен изпълнителен директор на най-голямата финансова институция в страната - „Уникредит Булбанк“.

„Моите родители са инженери-химици, а първата ми работа е свързана с „Кремиковци“, където работех на три смени, но пък се научих да правя сладолед в цинкови кофи“, разказа с прочутото си чувство за хумор банкерът.  

Запитан как е направил първия си милион, Хампарцумян се върна към годините на своята консултантска кариера в PriceWaterHouse Coopers и Earnst&Young.

От дистанцията на времето обаче посъветва младите хора да инвестират само толкова, колкото са готови да загубят.

Макар да е с диплома от Химикотехнологичния институт в София той изкара 18 години начело на „Уникредит Булбанк“, освен това беше зам.-министър на икономиката в кабинета на Иван Костов и изпълнителен директор на Агенцията за приватизация.