Смъртността от британския щам, открит и у нас, е идентична с тази на класическия вариант. Това каза за Нова тв доц. д-р Кирил Карамфилов, завеждащ на Отделение по инвазивна кардиология в Университетска болница „Александровска”

"Имаме причина за притеснение, защото този, който по-лесно се възприема, засяга много по-голям брой хора и именно тези, които са податливи на промени", уточни той.

"До момента наблюдаваме класическо протичане на щама и опитът досега сочи, че няма драматична разлика в протичането му", каза д-р Карамфилов.

"Неслучайно премиерите на Европа бяха събирани по нощите, за да вземат мерки. Те бяха единни. Разбирам икономическата страна на въпроса, но говорим и за здравната. Пример - в Ирландия мерките бяха освободени около Коледа, след празниците процентът на заболели бе 45. Ескалацията бе много по-голяма", заяви той.

"Хората в Европа не са по-глупави, а затягат мерките. В Германия ще има локдаун до Великден, макар че някои области протестират. Там се въвежда и задължително носене на по-висок клас маски. Има и дебати дали да не се затвори градският транспорт напълно", уточни медикът.

Запитан получава ли се възпаление на сърдечния мускул след коронавирус, той отвърна: "Съвсем логично е. Най-засегнати са сърце и бял дроб".

По думите му се наблюдават различни проблеми като повишена честота на миокардитите, възпаление на сърдечната торбичка и на мускула. Намалено е съдържанието на кислород в кръвта, а сърцето се нуждае от него.

Цитокиновата буря пък е сериозно възпаление в кръвта, което води и до сериозно. възпаление върху сърцето.

Според него може да се увеличи шансът за инфаркт, за тромбониране, има и прескачане на сърцето, сърцебиене, задух.