Може ли едно знаме с избледнели цветове да пренапише историята? Защо светинята от Старозагорското въстание от 1875 г. е забравена като напълно възможен първообраз на националния ни трикольор. Каква мистерия се е случила в началото на 60-те години на XX век, която променила съдбата му?

Забравен ли е първообразът на българския флаг? Ще се опитаме да разберем. След Старозагорското въстание лично Стефан Стамболов спасил знамето на бунта - това знаме. Занесъл го във Велико Търново, а от там то попаднало в ръцете на българските опълченци.
Участвало и в Руско-турската освободителна война. В началото на XX век опълченците го дарили на Стара Загора. В документите от онова време избледнялата днес светиня е описана като изработена от коприна с цветове - бял, зелен и червен. Няма по-старо българско знаме с тези цветове, предава БНТ.



Ваня Донева - главен уредник в РИМ - Стара Загора: Анализът, който се направи по време на реставрацията, според мен е още едно доказателство за това, че ние можем да се гордеем, че в Старозагорския музей се съхранява знамето, първообраз на българския национален флаг.
Проф. Пламен Митев: Подкрепям твърденията на колегите от Регионалния исторически музей в Стара Загора, че знамето на старозагорската чета може да се приеме като първообраз на бъдещия национален български флаг.
Случила ли се е мистерия в средата на XX век, която подменя бялата ивица на знамето със светлосиня, мистерия, която го обрекла на забрава - опит за политическо влияние ли е тя или удивителна грешка?

Какви са фактите от досегашните изследвания и нужен ли е още един химически анализ. Възможно ли е половин век по-късно отново да върнем националната чест на знамето от Старозагорското въстание, ще разберете в неделя (26 ноември) в поредния епизод на "България от край до край", веднага след обедните новини.