От началото на 2023 г. до момента - година и половина, България е дала разрешение на 13 000 работници и специалисти от Турция да работят у нас. През последните пет години е разрешен достъп до българския пазар на труда на повече от 93 000 чужденци от трети страни.

Тези данни съобщи социалният министър Ивайло Иванов на среща с посланика на Турция в София Мехмет Саит Уянък преди няколко дни.

Основна тема в разговора бяха възможностите за облекчаване на достъпа до българския трудов пазар на работници от Турция и други държави извън Европейския съюз, съобщи социалното министерство, пише "Сега".

България има огромен проблем с намирането на кадри и през последните месеци се появиха големи екзотики на този фронт - пловдивски превозвач от градския транспорт обяви, че всеки момент чака 30 шофьори от Индия, защото няма кой да кара автобусите в града. Криза за хора, както всеки сезон, имат и по морето.

Турските работници и служители пък обикновено идват да работят в турски предприятия. По данни от един българо-турски бизнес форум, проведен миналата година, у нас има регистрирани над 2200 компании с турски капитали, които са създали над 4500 работни места.

Заради нуждите на бизнеса от кадри в последните години бяха правени няколко опита да се облекчат процедурите за наемане на лица от трети държави. Министър Иванов ги е изтъкнал и на днешната среща.

От 2021 г. по отношение на достъпа на граждани от трети страни до нашия пазар на труда беше въведено обслужване на едно гише.

От 1 май 2024 г. влязоха в сила промени в Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност, облекчаващи процедурите за сезонна заетост на гражданите на трети държави. Върви се към електронизиране на процесите по издаване на разрешения за пребиваване и работа на чужденци от трети държави.