Учен от БАН обясни убедително защо азбуката е българска
"Езикът на който са написани всички съществуващи запазени паметници е старобългарският. Има си точни критерии по какво се различават славянските езици, като се разделили от праславянските. Първото е наличието на "щ". В никой друг език няма "ят". Звучало е като едно много широко "е". Това са белезите на старобългарският език, а той се е разпространявал навсякъде, където е имало славяни от българската група", добави тя.
"Глаголицата е създадена действително от двамата братя по повод отиването им във Великоморавия (дн. Чехия), поканени са там от Ростислав. Византия е позволила за тези славяни да бъде създадена оригинална азбука. Братята я създават на говорим език. Азбуката е много красива, но е трудна. Това е причината за възникването на втора, защото първата е много трудна за изписване. Това си е важен признак, който затруднява създаването на голяма литература. За кирилицата е компилативна, а не оригинална. 24 нейни букви повтарят гръцки букви, но останалите 12-14 са оригинални и отразяват звуците на нашата реч", каза Минчева.
Кирилицата без глаголицата не би могла да съществува. Русия се покръства през 988 година с български свещеници и книги. Според мен винаги трябва спокойно да се казва, че в резултат на повече от 150 години научни изследвания учените са достигнали до изводите, че е създадена в България кирилицата и е дело на няколко книжовници. Тя се гради на основата на гръцката и глаголицата. Кирилицата е чудесно писмо, с което можем да си служим и днес, тя е фонетична азбука", завърши Минчева.
Последвайте ни
0 Коментара: