Задочен спор между директори и учители от една страна и ученици и родители от друга за 15-те дни, които родителите ще могат дават на децата си за отсъствие по семейни причини. В момента тече общественото обсъждане на промяната. Учителите смятат, че 15 дни са твърде много, родителите, че дори са малко.

Просветното министерство предложи дните, които родителите да дават като отсъствия на децата си, и то без сакнцията на директора, да се увеличат от 3 на 15. Дотук се стигна след въвеждането на електронните извинителни бележки и оплакванията на родители, че цените им са твърде високи.

Директори и учители обаче реагираха, че 15 дни, без да е указано как се разпределят във времето, са твърде много и с тях може да се злоупотреби.

"Има много подобни ситуации, в които тези дни се използват за семейни почивки и реално родителите не се настройват към ваканциите на децата, а точно обратното - подобни дни се използват за семейна отпуска", каза Диян Стаматов, директор на 119-то СУ, София.

Според Стаматов дните трябва да станат 14, по 7 в двата срока. И да не се взимат изведнъж, а само по два, защото се предполага, че ученикът ще има леко неразположение. Ако е по-сериозно болен, то той ще се обърне към лекар.

"Мисля, че е малко прекалено, хубаво е да има свобода в семействата, примерно една седмица, пет дни, но 15 са малко повечко... трябва да се помисли по-добре по въпроса, защото всяко отсъствие на децата, особено по математика, се отразява", коментира Даниела Виденова, учител по математика в 119-то СУ.

Не така мислят родителите. От Асоциация "Родители" казват, че дори са искали дните да не са 15, а 20 и призовават учителите да вярват повече в тях.

"Едно увеличаване на 15 дни по никакъв начин няма да наруши и няма да провокира един родител да бъде недобросъвестен и да спекулира. Доста е неприятно такова вменяване на вина. Всъщност 15 дни не са много, ако през цялата година ги разпределим това е по 1,2 дни в месец", каза Зорница Трифонова, Асоциация "Родители".

"Имаме много да учим за училище и за университети и просто тези 15 дни ще ни помогнат много. Доста от отсъствията ще се извинят с тези 15 дни", смята Денис Дженгиз, 12 клас.

Но именно това е един от начините 15-те дни да не се използват по предназначение, казват директорите. Другите са външното оценяване на седмокласниците и семейните почивки. Дали министерството ще се събрази с предложенията предстои да видим. Обсъждането е до 5-ти март.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук