3,8 млрд. лв. ипотеки изтеглихме за 9 месеца, сочи статистика на БНБ за първите 9 месеца на годината. Сумата е с 39% повече от същия период на 2020 г. и с 44% повече от 2008 г. - най-силната година за ипотечното кредитиране преди световната финансова и икономическа криза, пише Монитор бг.

Основно се теглят ипотечни кредити за покупка на тристайни апартаменти, обясни финансовият консултант Тихомир Тошев.

На второ място се нареждат жилищните заеми за покупка на двустайни апартаменти и след това всички останали.

Интересен интериор на италиански бар

„Прави впечатление, че спрямо миналата година се удвояват исканията за ипотечен заем за придобиване на готова или строеж на нова еднофамилна къща“, уточни консултантът.

По думите му, към края на октомври средната сума на един ипотечен кредит в страната достига 121 хил. лв. За София тя е много по-висока и достига 178 хиляди.

Тошев уточни, че на столицата се падат почти половината от изтеглените жилищни кредити срещу залог на имот в България. На второ място е Варна, следвана от Пловдив и Бургас.

Според кредитния консултант хората с по-ниски доходи започват да се „мръщят“ на текущите цени на жилищата и да излизат от пазара.

„Обикалят 2-3 месеца и виждат, че с парите, с които разполагат, не могат да купят това, което искат. Засега тези хора са малко, но нарастването на тази група ще покаже, че балансът между цени и доходи е нарушен“, обясни той.

Тошев смята, че най-активни в тегленето на ипотечни кредити са хората на възраст между 30 и 40 години. След тях се нареждат младежите между 20 и 30-годишна възраст, но много близо до тях по дял са тези между 40 и 50-годишна възраст.

Специално за младите хора съветът ни е вноските им по всички кредити да не надвишават 30% от доходите, уточни още Тихомир Тошев. „Те са в началото на кариерното си развитие и искат да грабят от живота с пълни шепи.

Нека младите не се поддават на емоциите и да бъдат внимателни, когато задлъжняват за 25-30 години, каквито са масовите кредити напоследък. Не е нужно веднага да имат 3-стаен или 4-стаен апартамент в центъра на София“, добави той.

Според експерти месечната вноска по кредита не трябва да надвишава 30-40% от дохода, въпреки че банките в България позволяват това съотношение да надхвърля 50%.