В България има много истории за лечебни извори. Вярва се че водата им е изцелителна, че пиейки от нея хора оздравяват, проглеждат, прохождат, зачеват. Учени смятат, че всичко това се дължи на вярата и личната мобилизация на хората, пили от водата. Други твърдят, че всичко се дължи на шока от студената изворна вода. Не изключват обаче произхода на водата и възможността тя да има съставки, които да водят до лечение.

Много от изворите бликат от дълбините и недрата на нашите планини. Ето и някой примери за изворни води, за които се смята, че са лечебни. Извори до село Вардун, в Търговищка област, според вярванията лекува бъбреци, стомах и очни болести. До него има още един извор и според селяните той се справял успешно с очни болести. Те могат да изброят поименно стотици излекували се, след като са си измили очите с тази чудодейна вода.


Историята на двата извора е древна и интересна. Според местната легенда преди стотици години само животните пиели от въпросната вода. Но пастирите забелязали, че стадата винаги искали да пият само от тозиизвор, а след време болните животни оздравявали. Те също започнали да утоляват жаждата си с нея и наистина се почувствали по­добре, а болните се изправяли на крака много бързо. С течение на времето жителите на селото съградили чешмичка, която набирала популярност заради чудесата, която вършела със здравето водата от това изворче. След това, вероятно в началото на миналия век, местни селяни направили още по­голяма, каменна чешма. Извор край Момчилград- неми проговарят, сакати прохождат Стотици хора изкарват нощта на 5 срещу 6 май на връх край Момчилград, за да потърсят изцеление в лековит извор.

Според поверието, в нощта на Георгьовден водата придобива магическа сила. Вярва се, че на 5 срещу 6 май водата, която извира от скалите на връх Дамбалъ, може да излекува нелечими болести. Разказват се легенди как неми проговарят, а обездвижени прохождат.


Това е причината в нощта срещу Гергьовден на върха да идват стотици хора. Вярата в магията на този ден е надхвърлила границите на религиите, а мястото се почита от християни и мюсюлмани. Самата подготовка за посрещане на хората започна още преди дни.


Подравнен е горският път от село Летовник до връх Дамбалъ, а районът около чешмата е почистен и напръскан срещу кърлежи. Поставено е осветление и е създадена организация за нормалното протичане на ритуала. За децата и трудноподвижните хора е осигурен транспорт с високопроходими автомобили. Чудото на водата в манастира „Света Богородица“ до село Кабиле, Ямболско Обитателите на Кабиленския манастир са пет жени ­, пет христови невести – монахини. Вярата в целебната вода и християнския морал привличат в манастира миряните за кръщавки и ритуална лечебна баня


Който пие от водата в аязмото твръди, че се излекува. Всички чудеса се записват в специална книга.

Никой не знае защо водата е целебна, вярващите твърдят, че това става с благословията на Божията майка. Водата в манастира „Свети 40 мъченици“ край софийско село Врачеш може да облекчи главоболие и повърхностни рани.


В манастира „Св. св. Козма и Дамян“ в село Гигинци има чудодеен извор, който помага при над 30 вида болести.

Бъбречни болести пък лекувала областта Демир баба теке, около Разград, почитано място за мюсюлманите. Водата там е мека и се смята, че цери бъбречни заболявания и безплодие.

Хасковското аязмо, което се намира до параклисът „Света Ана“ събира стотици вярващи на Спасовден. Водата се препоръчва за ставите и костите.
 



Източник: flashnews.bg