Урок по честност от две деца: Направиха това, което мнозина възрастни не биха

Ния и Никол намерили портфейл с голяма сума пари във Враца, издирили собственичката и доказали, че добротата не е изчезнала

https://blitz.bg/regioni/urok-po-chestnost-ot-dve-deca-napraviha-tova-koeto-mnozina-vazrastni-ne-biha_news1158648.html Blitz.bg

Може и да живеем във време разделно, в което историите за измами, агресия и липса на ценности преобладават, но две момичета от Враца дадоха безценен урок по честност и човечност, който ще вдъхнови мнозина.

Осемокласничките Ния и Никол от СУ "Христо Ботев" намерили портфейл с голяма сума пари, но вместо да се изкушат, направили единствения избор, който според тях е бил правилен – решили да открият собственика и да върнат всичко до последната стотинка.

Историята започва преди няколко дни в центъра на Враца.

Изгубена брачна халка напомни колко струваме


"Разхождахме се и видяхме портфейл на една пейка. Първо попитахме хората наоколо дали е техен, но се оказа, че не е", разказва Никол.

Вътре момичетата открили документи, бележки и информация, която можела да ги насочи към собственика. Опитали да открият жената чрез социалните мрежи, но без успех. Тогава взели решение да занесат портфейла в полицията.

Едва по-късно разбрали, че вътре е имало около 1000 евро - спестявания на жена от криводолското село Добруша.

Благодарение на действията на двете ученички портфейлът бил върнат на собственичката му.

Толкова силно била развълнувана жената, че лично се свързала с директора на училището Красимир Богданов, за да разкаже за добрината на децата.

Добър пример в началото на годината: Кукери съхраниха традицията в Благоевград Видео


"Тя настоя тази история да стане публична. Искаше хората да разберат какви деца възпитаваме и каква постъпка са направили", разказва директорът.

Още по-впечатляващото е, че до този момент Ния и Никол дори не били споделили със съучениците си какво са направили.

Затова ръководството на училището вече е решило да ги отличи в края на учебната година като пример за честност, отговорност и гражданска доблест.

Самите момичета обаче не смятат, че са извършили нещо героично.

"На нас изобщо не ни мина през ума да задържим парите. Така сме възпитани и това е нормалното нещо", казва Никол.

Любопитното е, че част от техните връстници реагирали с изненада.

"Някои ни казаха: "Защо ги дадохте? Купете си нещо". Но за нас такъв вариант никога не е съществувал", признават момичетата.

Днес Ния и Никол мечтаят да учат право. Ако продължат да следват същите принципи, с които постъпиха и сега, България може да се сдобие не само с добри юристи, но и с достойни хора.

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай
1 Коментара
jorj
преди 2 часа

Брависсимо! Да сте живи и здрави и успешни и винаги да държите на честта и морала!

Откажи