Единични случаи на грип вече се засичат у нас, макар коронавирусът да е доминиращата инфекция. Това показа проверка, изготвена от в. „Телеграф“. 

От 1 септември до 4 октомври тази година в една от големите лаборатории у нас са направени 333 теста за грипните вируси А и B. Четири от тях са положителни.

Лабораторно доказан е грип тип А. За същия период на 2023 година са направени 230 теста, като два от тях са положителни. Това показва справка, направена от лаборатория „Рамус“.

Сезонът настъпи

Обикновено Националната референта лаборатория открива първите случаи ноември месец. Пикът на грипа пък идва след коледните празници. 

Според специалистите настоящият месец е най-подходящ за имунизация срещу грип. В аптечната мрежа у нас вече са налични количества от двата вида ваксини срещу сезонен грип.

Единият тип са инактивирани, които са подходящи за лица от 6-месечна възраст нагоре. Прилагат се чрез инжектиране в горната част на ръката.

Другият тип са живи ваксини, подходящи само за деца на възраст 2-18 г. Прилагат се чрез впръскване в двете ноздри. Не са подходящи за деца с имунна недостатъчност, поради заболяване или лечение и за деца на лечение със салицилати.

Препоръчително е грипните ваксини да се поставят още през м. октомври - преди началото на грипния сезон. Възможно е обаче да се ваксинирате и по време на грипна епидемия.

При децата, които не са ваксинирани срещу сезонен грип през предходните години, е необходимо поставянето на две дози с интервал от 28 дни. За инактивираните ваксини това се отнася за деца на възраст 6 м – 8 г. вкл., а за живата ваксина - за деца на възраст 2-18 г.

Деца, ваксините и боледуването

„Важно е да се знае, че ваксинацията на деца може да намали броя на децата с грипно или грипоподобно заболяване, с което да спомогне за намаляване на грипната циркулация в семейството, колектива, обществото, включително и сред рискови групи за заболяването.

Данни от проучвания сочат, че най-голямото въздействие върху предаването на грипните вируси в общностите има ваксинацията на децата, особено в ученическа възраст“, пишат в специализирания сайт plusmen.com на здравното министерство.