Войната в Украйна може да завърши със споразумения, според които Киев ще получи силни гаранции за сигурност, а Москва ще запази де факто, но не и де юре контрол върху окупираната територия.

Този сценарий все повече се обсъжда не само от западни, но и от украински официални лица, пише Financial Times.

Изданието отбелязва, че нито Киев, нито неговите съюзници са съгласни да признаят суверенитета на Русия над окупираните територии, защото това само би допринесло за по-нататъшна руска агресия и би подкопало сериозно международния ред и право.

Но това, което се предполага, е „мълчаливо съгласие“, че тези земи ще трябва да бъдат върнати по някакъв начин в бъдеще чрез дипломатически средства.

„Отстъпването на земя за членство в НАТО може да е „единствената игра в града“, както ни каза един западен дипломат, но за украинците това остава табу, поне публично“, пише FT.

Германски модел

Както отбелязва изданието, външнополитическите кръгове обсъждат „западногермански модел“ за Украйна от година и половина: Западна Германия е в НАТО от 1955 г., въпреки че Източна Германия остава под контрола на Москва до 1989 г.

Този модел, като вариант за Украйна, беше специално споменат от бившия специален представител на САЩ в Украйна Кърт Волкър, бившия генерален секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен и настоящия президент на Чехия Петер Павел.

„Не смятам, че пълното възстановяване на контрола над цялата територия е задължително условие. Ако има демаркация, дори административна граница, тогава можем да считаме [това] за временно и да приемем Украйна в НАТО на територията, която тя ще контролира дотогава“, каза наскоро Павел в интервю за чешки вестник.

Украйна премина към стратегия на бавно отстъпление, пише УНИАН.

Според експерти краят на войната ще се определи не от това кой контролира руините на градовете в Донбас, а от способността на всяка страна да продължи битката.

Президентът Владимир Зеленски ще занесе украинския „План за победа“ до най-близкия „Рамщайн“. Събитието е насрочено за 12 октомври.